Barrymore Awards | Theatre Philadelphia

The Barrymore Awards

The Barrymore Awards for Excellence in Theatre are a nationally recognized symbol of excellence for professional theatre in the Greater Philadelphia region, honoring local artists and theatre companies while increasing public awareness of the richness and diversity of our city's thriving theatre community. Below are 2018's Barrymore Nominees by Category. The 2019 Nominees will be announced soon! 

Purchase Tickets to the 2019 Barrymore Awards Ceremony and Celebration

Learn more about the Barrymore Awards

2019 Award Nominees and Recipients

2019 Outstanding Media Design

Christopher Ash
Sweat
Philadelphia Theatre Company
Jorge Cousineau
74 Seconds... To Judgement
Arden Theatre Company
Jorge Cousineau
Boycott Esther
Azuka Theatre
Lyell Hintz
The Great Leap
InterAct Theatre Company
Sadah "Espii" Proctor, Carlos Del Castillo Aceves
Morir Sonyando
Passage Theatre Company

2019 Outstanding Overall Production of a Play

Boycott Esther
Azuka Theatre
Indecent
Arden Theatre Company
Gem of the Ocean
Arden Theatre Company
Kill Move Paradise
The Wilma Theater
Morir Sonyando
Passage Theatre Company
The Great Leap
InterAct Theatre Company
xoxo moongirl
Almanac Dance Circus Theatre

2019 Outstanding Overall Production of a Musical

Once
Arden Theatre Company
The Appointment
Lightning Rod Special
The Bridges of Madison County
Philadelphia Theatre Company
The Color Purple
Theatre Horizon

2019 Outstanding Direction of a Play

C. Ryanne Domingues
Morir Sonyando
Passage Theatre Company
Jerrell L. Henderson
UNTITLED
Inis Nua Theatre Company
James Ijames
Gem of the Ocean
Arden Theatre Company
Maura Krause
Boycott Esther
Azuka Theatre
Kathryn MacMillan
The Complete Works of Jane Austen, Abridged
Tiny Dynamite
Kittson O’Neill
Moby Dick
Hedgerow Theatre
Rebecca Wright
Indecent
Arden Theatre Company

2019 Outstanding Direction of a Musical

Claire Moyer
The Monster in the Hall
Inis Nua Theatre Company
Terrence J. Nolen
Once
Arden Theatre Company
Amina Robinson
The Color Purple
Theatre Horizon
Eva Steinmetz
The Appoointment
Lighting Rod Special

2019 Outstanding Scenic Design

D'Vaughn Agu
Nina Simone: Four Women
People's Light
Melpomene Katakalos
The Great Leap
InterAct Theatre Company
Paul E Kuhn
All My Sons
Curio Theatre Company
Marie Laster
UNTITLED
Inis Nua Theatre Company
Colin Mcllvaine
Among the Dead
Theatre Exile
Matt Saunders
Kill Move Paradise
The Wilma Theater
Thom Weaver
Gem of the Ocean
Arden Theatre Company

2019 Outstanding Costume Design

Natalia de la Torre
Three Sisters Two
Ego Pro Classic Theater
Elizabeth Ennis
The Color Purple
Theatre Horizon
Meghan E. Healey
Mr. Burns, a post-electric play
The Wilma Theater
Jillian Keys
Treasure Island
Arden Theatre Company
Levonne Lindsay
Gem of the Ocean
Arden Theatre Company
Mark Mariani
The Bridges of Madison County
Philadelphia Theatre Company
Rosemarie McKelvey
Cinderella: A Musical Panto
People's Light

2019 Outstanding Lighting Design

Isabella Byrd
Such Things As Vampires
People's Light
Alyssandra Docherty
Completeness
Theatre Exile
Alyssandra Docherty
The Color Purple
Theatre Horizon
Oona Curley
Nina Simone: Four Women
People's Light
Maria Shaplin
Indecent
Arden Theatre Company
Thom Weaver
Gem of the Ocean
Arden Theatre Company
Thom Weaver
Kill Move Paradise
The Wilma Theater

2019 Outstanding Sound Design

Elizabeth Atkinson
Once
Arden Theatre Company
Christopher Colucci
The Heir Apparent
Lantern Theater Company
Melissa Dunphy
Hype Man: A Break Beat Play
InterAct Theatre Company
Justin Ellington
Kill Move Paradise
The Wilma Theater
Daniel Ison
Gem of the Ocean
Arden Theatre Company
Daniel Ison
UNTITLED
Inis Nua Theatre Company
Shannon Zura
Boycott Esther
Azuka Theatre

2019 Outstanding Original Music

Alex Bechtel
The Appointment
Lightning Rod Special
Zak Berkman & Jessie Fisher
Such Things As Vampires
People's Light
Melissa Dunphy
Among the Dead
Theatre Exile
Larry Fowler
Hype Man: A Break Beat Play
InterAct Theatre Company
Jamison Foreman
The Monster in the Hall
Inis Nua Theatre Company
Robi Hager
Basic Witches
Hager Productions
Mel Hsu
xoxo moongirl
Almanac Dance Circus Theatre

2019 Outstanding Choreography/Movement

Nicole Burgio and Ben Grinberg
xoxo moongirl
Almanac Dance Circus Theatre
Sanchel Brown
The Color Purple
Theatre Horizon
Zachary Chiero
Fly Eagles Fly
Tribe of Fools
Jeremy Dumont
42nd Street
Bucks County Playhouse
Eli Lynn
Tis Pity She's A Whore
The Philadelphia Artists' Collective
Steve Pacek
Once
Arden Theatre Company
Annie Wilson
Indecent
Arden Theatre Company

2019 Outstanding Music Direction

Jamison Foreman
The Monster in the Hall
Inis Nua Theatre Company
Amanda Morton
The Bridges of Madison County
Philadelphia Theatre Company
Amanda Morton
The Color Purple
Theatre Horizon
Jason Neri
Ragtime
Eagle Theatre
Ryan Touhey
Once
Arden Theatre Company

2019 Outstanding Ensemble in a Play

A Hard Time
Pig Iron Theatre Company
Awake and Sing!
Quintessence Theatre Group
Box Clever
Inis Nua Theatre Company
Gem of the Ocean
Arden Theatre Company
Indecent
Arden Theatre Company
Kill Move Paradise
The Wilma Theater
Treasure Island
Arden Theatre Company

2019 Outstanding Ensemble in a Musical

Once
Arden Theatre Company
The Appointment
Lightning Rod Special
The Color Purple
Theatre Horizon
The Monster in the Hall
Inis Nua Theatre Company

2019 F. Otto Haas Award for an Emerging Philadelphia Theatre Artist

Jaylene Clark Owens
J Hernandez
Dan O'Neil
Gabriela Sanchez
Maria Shaplin

2019 Brown Martin Philadelphia Award

Boycott Esther
Azuka Theatre
Kill Move Paradise
The Wilma Theater
Morir Sonyando
Passage Theatre Company
The Appointment
Lightning Rod Special
The Color Purple
Theatre Horizon

2019 June and Steve Wolfson Award for an Evolving Theatre Company

Applied Mechanics
Curio Theatre Company
Lightning Rod Special
Simpatico Theatre
Tiny Dynamite

2019 Victory Foundation Award for Outstanding Theatre Education Program

ASAP/After School Activities Partnerships
Lantern Theater Company
People's Light
Theatre Horizon
Yes! And...Collaborative Arts

2019 Lifetime Achievement Award

Ed Shockley

2019 Independence Foundation Award for Outstanding New Play/Musical

Kash Goins
74 Seconds... To Judgement
Arden Theatre Company
Jess Conda, Jenn Kidwell, Mel Krodman
A Hard Time
Pig Iron Theatre Company
Emily Acker
Boycott Esther
Azuka Theatre
Christina Anderson
How To Catch Creation
Philadelphia Theatre Company
Erlina Ortiz
Morir Sonyando
Passage Theatre Company
Josh Wilder
Salt Pepper Ketchup
InterAct Theatre Company & Passage Theatre Company
Alice Yorke with Eva Steinmetz, Alex Bechtel, Scott R Sheppard, and the ensemble / Music and Lyrics - Alex Bechtel
The Appointment
Lightning Rod Special

2019 Outstanding Outdoor Theatre Production

Nominees TBA, October Announcement

2019 Outstanding Leading Performance in a Play

Zuhairah
Gem of the Ocean
Arden Theatre Company
Brandi Burgess
Cry It Out
Simpatico Theatre
Akeem Davis
Gem of the Ocean
Arden Theatre Company
Keith Illidge
UNTITLED
Inis Nua Theatre Company
Justin Jain
The Great Leap
InterAct Theatre Company
McKenna Kerrigan
Hapgood
Lantern Theater Company
Jennifer Kidwell
A Hard Time
Pig Iron Theater Company
Jered McLenigan
Mr. Burns, a post-electric play
The Wilma Theater
Geneviève Perrier
Betrayal
Lantern Theater Company
Brandon Pierce
Kill Move Paradise
The Wilma Theater
Chuja Seo
Salt Pepper Ketchup
InterAct Theatre Company & Passage Theatre Company
Lindsay Smiling
How To Catch Creation
Philadelphia Theatre Company
Leah Walton
Indecent
Arden Theatre Company
Ruby Wolf
Box Clever
Inis Nua Theatre Company

2019 Outstanding Leading Performance in a Musical

Katherine Fried
Once
Arden Theatre Company
Hanna Gaffney
Oliver!
Quintessence Theatre Group
Sarah Gliko
The Bridges of Madison County
Philadelphia Theatre Company
Tessa Grady
42nd Street
Bucks County Playhouse
Jessica M. Johnson
The Color Purple
Theatre Horizon
Claris Park
The Monster in the Hall
Inis Nua Theatre Company
Sav Souza
Basic Witches
Hager Productions
Robert Zelaya
Evita
The Resident Theatre Company

2019 Outstanding Supporting Performance in a Play

Rachel Brodeur
Box Clever
Inis Nua Theatre Company
Walter DeShields
Sweat
Philadelphia Theatre Company
Alexandra Expinoza
Boycott Esther
Azuka Theatre
Adam Hammet
Measure for Measure
Lantern Theater Company
Danielle Leneé
Gem of the Ocean
Arden Theatre Company
Anthony Martinez-Briggs
Kill Move Paradise
The Wilma Theater
Susan McKey
The Christians
Bristol Riverside Theatre
Claris Park
Among the Dead
Theatre Exile
Lawrence Pressman
Awake and Sing!
Quintessence Theatre Group
Biance Sanchez
Hype Man: A Break Beat Play
InterAct Theatre Company
Jahzeer Terrell
Three Sisters, Two
EgoPro Classic Theater
Johanna Tolentino
Morir Sonyando
Passage Theatre Company
Rob Tucker
This is the Week That Is
1812 Productions
Brian Anthony Wilson
Gem of the Ocean
Arden Theatre Company

2019 Outstanding Supporting Performance in a Musical

Miche Braden
Nina Simone: Four Women
People’s Light
Newton Buchanan
Honk! The Musical
Delaware Theatre Company
Rachel Camp
The Bridges of Madison County
Philadelphia Theatre Company
Charlie DelMarcelle
Once
Arden Theatre Company
Eleni Delopoulos
The Monster in the Hall
Inis Nua Theatre Company
Ebony Pullum
The Color Purple
Theatre Horizon
Brett Ashley Robinson
The Appointment
Lightning Rod Special
Terran Scott
Minors
Lantern Theater Company