2017 Award Nominees and Recipients | Theatre Philadelphia

The Barrymore Awards

2014 Outstanding Overall Production of a Play

Down Past Passyunk
InterAct Theatre Company
Annapurna
Theatre Exile
The Brothers Size
Simpatico Theatre Project
Circle Mirror Transformation
Theatre Horizon
Don Juan Comes Home from Iraq
The Wilma Theater
I Am My Own Wife
Theatre Horizon
In a Dark Dark House
Simpatico Theatre Project

2014 Outstanding Overall Production of a Musical

Midsummer [a play with songs]
Inis Nua Theatre Company
The Musical of Musicals (The Musical!)
Montgomery Theater
Nerds
Philadelphia Theatre Company
Parade
Arden Theatre Company

2014 Outstanding Direction of a Play

James Ijames
The Brothers Size
Simpatico Theatre Project
Samantha Reading
Pride & Prejudice
People's Light
Damon Bonetti
True Story
Passage Theatre Company
Joe Canuso
Annapurna
Theatre Exile
Matthew Decker
Circle Mirror Transformation
Theatre Horizon
Kathryn MacMillan
I Am My Own Wife
Theatre Horizon
Matt Pfeiffer
Down Past Passyunk
InterAct Theatre Company

2014 Outstanding Direction of a Musical

Kate Galvin
Midsummer [a play with songs]
Inis Nua Theatre Company
Stephen Casey
The Musical of Musicals (The Musical!)
Montgomery Theater
Aaron Cromie
Man of La Mancha
Act II Playhouse
Terrence J. Nolen
Parade
Arden Theatre Company

2014 Outstanding Leading Actor in a Play

Charlie DelMarcelle
I Am My Own Wife
Theatre Horizon
Pearce Bunting
Annapurna
Theatre Exile
Keith J. Conallen
Don Juan Comes Home from Iraq
The Wilma Theater
Akeem Davis
The Brothers Size
Simpatico Theatre Project
Dan Olmstead
Frost/Nixon
New City Stage Company
Allen Radway
In a Dark Dark House
Simpatico Theatre Project
William Zielinski
Down Past Passyunk
InterAct Theatre Company

2014 Outstanding Leading Actress in a Play

Alice M. Gatling
Gidion's Knot
InterAct Theatre Company
Nancy Boykin
The Most Spectacularly Lamentable Trial of Miz Martha Washington
Flashpoint Theatre Company
Beth Dixon
4000 Miles
Philadelphia Theatre Company
Alex Keiper
Down Past Passyunk
InterAct Theatre Company
Deirdre Madigan
Vanya and Sonia and Masha and Spike
Philadelphia Theatre Company
Katharine Powell
Three Sisters
Arden Theatre Company
Catharine Slusar
Annapurna
Theatre Exile

2014 Outstanding Leading Actor in a Musical

Ben Dibble
Parade
Arden Theatre Company
Stanley Bahorek
Nerds
Philadelphia Theatre Company
Charlie DelMarcelle
Midsummer [a play with songs]
Inis Nua Theatre Company
Rob McClure
The Story of My Life
Delaware Theatre Company

2014 Outstanding Leading Actress in a Musical

Liz Filios
Midsummer [a play with songs]
Inis Nua Theatre Company
Jennie Eisenhower
Parade
Arden Theatre Company
Lexy Fridell
Nerds
Philadelphia Theatre Company
Laura Giknis
Little Shop of Horrors
Bristol Riverside Theatre

2014 Outstanding Supporting Actor in a Play

Jered McLenigan
The Tragedy of Julius Caesar
Lantern Theater Company
David Bardeen
Circle Mirror Transformation
Theatre Horizon
Peter DeLaurier
Emma
Lantern Theater Company
Joe Guzmán
True Story
Passage Theatre Company
Dave Johnson
Sideways Stories from Wayside School
Arden Theatre Company
William Rahill
Down Past Passyunk
InterAct Theatre Company
John Zak
The Pillowman
Luna Theater Company

2014 Outstanding Supporting Actress in a Play

Charlotte Northeast
Emma
Lantern Theater Company
Nancy Boykin
Circle Mirror Transformation
Theatre Horizon
Amanda Michelle Kearns
Tribes
Philadelphia Theatre Company
Karen Peakes
The Real Thing
The Wilma Theater
Marcia Saunders
Incorruptible
Arden Theatre Company
Mary Elizabeth Scallen
Pride & Prejudice
People's Light
Mary Beth Shrader
In a Dark Dark House
Simpatico Theatre Project

2014 Outstanding Supporting Actor in a Musical

Derrick Cobey
Parade
Arden Theatre Company
Carl Clemons-Hopkins
Little Shop of Horrors
Bristol Riverside Theatre
Benny Elledge
Nerds
Philadelphia Theatre Company
Michael Philip O'Brien
Parade
Arden Theatre Company

2014 Outstanding Supporting Actress in a Musical

Kenita Miller
Parade
Arden Theatre Company
Sarah Gliko
Parade
Arden Theatre Company
Alex Keiper
Parade
Arden Theatre Company
Candace Thomas
Little Shop of Horrors
Bristol Riverside Theatre

2014 Outstanding Scenic Design

Sebastienne Mundheim
A Child's Christmas in Wales
Lantern Theater Company
Wilson Chin
The Rainmaker
People's Light
Dirk Durossette
Skin and Bone
Azuka Theatre
David Gordon
Sideways Stories from Wayside School
Arden Theatre Company
Ian Paul Guzzone
Down Past Passyunk
InterAct Theatre Company
Matt Saunders
Don Juan Comes Home from Iraq
The Wilma Theater
Thom Weaver
Annapurna
Theatre Exile

2014 Outstanding Costume Design

Marla Jurglanis
Pride & Prejudice
People's Light
Marie Anne Chiment
The Most Spectacularly Lamentable Trial of Miz Martha Washington
Flashpoint Theatre Company
Katherine Fritz
Annapurna
Theatre Exile
Marla Jurglanis
Ghosts
People's Light
Rosemarie McKelvey
Parade
Arden Theatre Company
Richard St. Clair
Sideways Stories from Wayside School
Arden Theatre Company
Vasilija Zivanic
Don Juan Comes Home from Iraq
The Wilma Theater

2014 Outstanding Lighting Design

Thom Weaver
Don Juan Comes Home from Iraq
The Wilma Theater
Shon Causer
A Child's Christmas in Wales
Lantern Theater Company
Andrew J. Cowles
The Brothers Size
Simpatico Theatre Project
Allen Hahn
Sideways Stories from Wayside School
Arden Theatre Company
Justin Hoffecker
True Story
Passage Theatre Company
Thom Weaver
4000 Miles
Philadelphia Theatre Company
Thom Weaver
Parade
Arden Theatre Company

2014 Clear Sound Award for Outstanding Sound Design

Daniel Perelstein
Don Juan Comes Home from Iraq
The Wilma Theater
Christopher Colucci
Down Past Passyunk
InterAct Theatre Company
Christopher Colucci
True West
Theatre Exile
Christopher Colucci and Daniel Perelstein
The 39 Steps
Theatre Horizon
Daniel Perelstein
Annapurna
Theatre Exile
Daniel Perelstein
Parade
Arden Theatre Company
Jorge Cousineau
Sideways Stories from Wayside School
Arden Theatre Company

2014 Outstanding Original Music

Christopher Colucci
The Rainmaker
People's Light
Stefán Örn Arnarson
True Story
Passage Theatre Company
Michael Hahn
The Exonerated
Delaware Theatre Company
Robert Kapowitz
A Child's Christmas in Wales
Lantern Theater Company
Daniel Perelstein
Annapurna
Theatre Exile
Daniel Perelstein
Don Juan Comes Home from Iraq
The Wilma Theater
Daniel Perelstein
The Most Spectacularly Lamentable Trial of Miz Martha Washington
Flashpoint Theatre Company

2014 Outstanding Choreography/Movement

Samantha Reading
Pride & Prejudice
People's Light
Joshua Bergasse
Nerds
Philadelphia Theatre Company
Stephen Casey
Little Shop of Horrors
Bristol Riverside Theatre
Michael Cosenza
Don Juan Comes Home from Iraq
The Wilma Theater
Niki Cousineau
Parade
Arden Theatre Company
K.O. DelMarcelle
Emma
Lantern Theater Company
Samuel Antonio Reyes
Altar Boyz
11th Hour Theatre Company

2014 Outstanding Music Direction

Jamison Foreman
Midsummer [a play with songs]
Inis Nua Theatre Company
Matt Doebler
Nerds
Philadelphia Theatre Company
Ryan Touhey
Little Shop of Horrors
Bristol Riverside Theatre
Ryan Touhey
Parade
Arden Theatre Company

2014 Outstanding Ensemble in a Play

A Child's Christmas in Wales
Lantern Theater Company
The Brothers Size
Simpatico Theatre Project
Circle Mirror Transformation
Theatre Horizon
Don Juan Comes Home from Iraq
The Wilma Theater
The Most Spectacularly Lamentable Trial of Miz Martha Washington
Flashpoint Theatre Company
Pride & Prejudice
People's Light
Sideways Stories from Wayside School
Arden Theatre Company

2014 Outstanding Ensemble in a Musical

The Musical of Musicals (The Musical!)
Montgomery Theater
Man of La Mancha
Act II Playhouse
Nerds
Philadelphia Theatre Company
Parade
Arden Theatre Company

2014 Independence Foundation Award for Outstanding New Play or Musical

A. Zell Williams
Down Past Passyunk
InterAct Theatre Company
Charles McMahon & Sebastienne Mundheim
A Child's Christmas in Wales
Lantern Theater Company
James Ijames
The Most Spectacularly Lamentable Trial of Miz Martha Washington
Flashpoint Theatre Company
E.M. Lewis
True Story
Passage Theatre Company

2014 F. Otto Haas Award for an Emerging Philadelphia Theatre Artist

Liz Filios
Aimé Donna Kelly
Bi Jean Ngo
Daniel Perelstein
Mary Tuomanen

2014 Virginia Brown Martin Philadelphia Award

I Am My Own Wife
Theatre Horizon
Annapurna
Theatre Exile
The Exonerated
Delaware Theatre Company
In a Dark Dark House
Simpatico Theatre Project
The Most Spectacularly Lamentable Trial of Miz Martha Washington
Flashpoint Theatre Company

2014 June and Steve Wolfson Award for an Evolving Theatre Company

Inis Nua Theatre Company
Azuka Theatre
EgoPo Classic Theater
Quintessence Theatre Group
Tiny Dynamite

2014 Lifetime Achievement Award

Carla Belver