2018 Award Nominees and Recipients | Theatre Philadelphia

The Barrymore Awards

2009 Ted and Stevie Wolf Award for New Approaches to Collaborations

No Child…
Delaware Theatre Company & Ferris School for Boys
Berenstein Bears' Family Matters: The Junk Food Edition
Walnut Street Theatre
Bluebird
EgoPo Classic Theater & Orchestra 2001
Gee's Bend
Arden Theatre Company & Philadelphia Museum of Art
Our Community Works Project
Theatre Horizon & Montgomery County Workers
Scorched: an exhibition
The Wilma Theater & Moore College of Art and Design

2003 Ted and Stevie Wolf Award for New Approaches to Collaborations

Every Good Boy Deserves Favor
The Wilma Theater & The Philadelphia Orchestra
Swan Lake
Mum Puppettheatre & The Philadelphia Orchestra
Three Worlds Intertwined
Vagabond Acting Troupe & University of Pennsylvania's Museum of Archaeology and Anthropology

2011 Excellence in Theatre Education and Community Service

We Write South Philly
Otis Hackney III (Principal, South Philadelphia High School), 1812 Productions, Philadelphia Young Playwrights & The Wilma Theater

2005 Virginia and Harvey Kimmel Arts Education Fund Award for Excellence in Theatre Education and Community Service

Classic Program of Playwrighting Workshops
Philadelphia Young Playwrights
2nd Stage Program
Theater Catalyst
Adopt-A-School
Walnut Street Theatre
InterAction
InterAct Theatre Company
Wilmagination
The Wilma Theater

2004 Excellence in Theatre Education and Community Service

The Rainbow Connection
Prince Music Theater
InterAction
InterAct Theatre Company
Playwrights Retreats
Philadelphia Young Playwrights
Wilmagination
The Wilma Theater

2018 Outstanding Overall Production of a Play

Morning's at Seven
People's Light
Blood Wedding
The Wilma Theater
The Brownings
Orbiter 3
The Gap
Azuka Theatre
The Revolutionists
Theatre Horizon
Skeleton Crew
People's Light
The Wild Duck
Quintessence Theatre Group

2017 Outstanding Overall Production of a Play

The Seagull
EgoPo Classic Theater
Hand to God
Philadelphia Theatre Company
How to Use a Knife
InterAct Theatre Company
The Legend of Georgia McBride
Arden Theatre Company
The Mountaintop
People's Light
Stupid Fucking Bird
Arden Theatre Company
When the Rain Stops Falling
The Wilma Theater

2015 Outstanding Overall Production of a Play

The Whale
Theatre Exile
Caught
InterAct Theatre Company
The Dangerous House of Pretty Mbane
InterAct Theatre Company
In the Blood
Theatre Horizon
Rapture, Blister, Burn
The Wilma Theater
To The Moon
1812 Productions
Who's Afraid of Virginia Woolf?
Theatre Exile

2014 Outstanding Overall Production of a Play

Down Past Passyunk
InterAct Theatre Company
Annapurna
Theatre Exile
The Brothers Size
Simpatico Theatre Project
Circle Mirror Transformation
Theatre Horizon
Don Juan Comes Home from Iraq
The Wilma Theater
I Am My Own Wife
Theatre Horizon
In a Dark Dark House
Simpatico Theatre Project

2012 Outstanding Overall Production of a Play

Body Awareness
The Wilma Theater
The Aliens
Theatre Exile
Angels in America, Part One: Millennium Approaches
The Wilma Theater
The Outgoing Tide
Philadelphia Theatre Company
Twelfth Night
Pig Iron Theatre Company

2011 Outstanding Overall Production of a Play

In the Next Room, or the vibrator play
The Wilma Theater
Around the World in 80 Days
Delaware Theatre Company
Let Me Down Easy
Philadelphia Theatre Company
My Wonderful Day
The Wilma Theater
The Lieutenant of Inishmore
Theatre Exile

2010 Outstanding Overall Production of a Play

Becky Shaw
The Wilma Theater
The Breat of Life
Lantern Theater Company
The History Boys
Arden Theatre Company
If You Give a Mouse a Cookie
Arden Theatre Company
Welcome to Yuba City
Pig Iron Theatre Company

2009 Outstanding Overall Production of a Play

Something Intangible
Arden Theatre Company
No Child…
Delaware Theatre Company
The Hothouse
Lantern Theater Company
Rock 'n' Roll
The Wilma Theater
Scorched
The Wilma Theater

2008 Outstanding Overall Production of a Play

Six Characters in Search of an Author
People's Light
Frozen
InterAct Theatre Company
Skylight
Lantern Theater Company
Bug
Theatre Exile
Eurydice
The Wilma Theater

2007 Outstanding Overall Production of a Play

Of Mice and Men
Walnut Street Theatre
The Four of Us
1812 Productions
Glengarry Glen Ross
Theatre Exile
"Master Harold"…and the boys
Lantern Theater Company
The Pillowman
The Wilma Theater

2005 Suzanne F. Roberts Cultural Development Fund Award for Outstanding Overall Production of a Play

Take Me Out
Philadelphia Theatre Company
The Clean House
The Wilma Theater
Recent Tragic Events
1812 Productions
String of Pearls
People's Light
Trumbo
Philadelphia Theatre Company

2004 Outstanding Overall Production of a Play

Jesus Hopped the 'A' Train
The Wilma Theater
The Comedy of Errors
Lantern Theater Company
Mary's Wedding
Act II Playhouse
Permanent Collection
InterAct Theatre Company
Travels with My Aunt
Lantern Theater Company

2003 Outstanding Overall Production of a Play

In the Blood
People's Light
All My Sons
Arden Theatre Company
Big Love
The Wilma Theater
The Magic Fire
The Wilma Theater
Red
The Wilma Theater

2002 Outstanding Overall Production of a Play

Equus
Mum Puppettheatre
The Dresser
Bristol Riverside Theatre
The Play About the Baby
Philadelphia Theatre Company
Flop
Pig Iron Theatre Company
Yellowman
The Wilma Theater

2000 Outstanding Overall Production of a Play

The Invention of Love
The Wilma Theater
Dimly Perceived Threats to the System
People's Light
Red Herring
Arden Theatre Company
Sideman
Philadelphia Theatre Company
Wit
Philadelphia Theatre Company

1997 Outstanding Overall Production of a Play

Quills
The Wilma Theater
Angels in America, Part Two: Perestroika
Villanova Theatre
Arcadia
The Wilma Theater
Death of a Salesman
Arden Theatre Company
Oleanna
Walnut Street Theatre

1995 Outstanding Overall Production of a Play

Master Class
Philadelphia Theatre Company
Distant Fires
People's Light
Of Mice and Men
Philadelphia Drama Guild
Road
The Wilma Theater
Sign of the Lizard
People's Light

2018 Outstanding Overall Production of a Musical

Fun Home
Arden Theatre Company
Lights Out: Nat "King" Cole
People's Light
Passing Strange
The Wilma Theater
Something Wicked This Way Comes
Delaware Theatre Company

2000 Outstanding Overall Production of a Musical

Dinah Was: The Dinah Washington Musical
Philadelphia Theatre Company
The Hidden Sky
Prince Music Theater
Into the Woods
Arden Theatre Company
Phantom
Walnut Street Theatre
The Tin Pan Alley Rag
The Wilma Theater

1999 Outstanding Overall Production of a Musical

Flloyd Collins
Prince Music Theater
Bed and Sofa
The Wilma Theater
Box Office of the Damned
1812 Productions
Grand Hotel
Walnut Street Theatre
Violet
Arden Theatre Company

1997 Outstanding Overall Production of a Musical

Avenue X
The Wilma Theater
110 in the Shade
Bristol Riverside Theatre
1776
Walnut Street Theatre
Another Midsummer Night
Prince Music Theater
Sweeney Todd
Puttin' on the Ritz

2017 Outstanding Direction of a Play

Blanka Zizka
When the Rain Stops Falling
The Wilma Theater
Steve H. Broadnax III
The Mountaintop
People's Light
Emmanuelle Delpech
The Legend of Georgia McBride
Arden Theatre Company
Brenna Geffers
Anna
EgoPo Classic Theater
Claire Moyer
Radiant Vermin
Inis Nua Theatre Company
Aaron Posner
Stupid Fucking Bird
Arden Theatre Company
Lane Savadove
The Seagull
EgoPo Classic Theater

2015 Outstanding Direction of a Play

Matt Pfeiffer
The Whale
Theatre Exile
Joe Canuso
Who's Afraid of Virginia Woolf?
Theatre Exile
Matt Pfeiffer
To the Moon
1812 Productions
Joanna Settle
Rapture, Blister, Burn
The Wilma Theater
Rick Shiomi
Caught
InterAct Theatre Company
Pirronne Yousefzadeh
The Dangerous House of Pretty Mbane
InterAct Theatre Company
Pirronne Yousefzadeh
In the Blood
Theatre Horizon

2012 Outstanding Direction of a Play

Anne Kauffman
Body Awareness
The Wilma Theater
James J. Christy
The Outgoing Tide
Philadelphia Theatre Company
Matt Pfeiffer
The Whipping Man
Arden Theatre Company
Sanford Robbins
Skin of Our Teeth
Resident Ensemble Players
Dan Rothenberg
Twelfth Night
Pig Iron Theatre Company
Blanka Zizka
Angels in America, Part One: Millennium Approaches
The Wilma Theater

2011 Outstanding Direction of a Play

Blanka Zizka
In the Next Room, or the vibrator play
The Wilma Theater
Leonard Foglia
Let Me Down Easy
Philadelphia Theatre Company
Richard Hamburger
My Wonderful Day
The Wilma Theater
Matt Pfeiffer
The Lieutenant of Inishmore
Theatre Exile
Aaron Posner
Around the World in 80 Days
Delaware Theatre Company

2010 Outstanding Direction of a Play

Anne Kauffman
Becky Shaw
The Wilma Theater
Gabriel Quinn Bauriedel
Welcome to Yuba City
Pig Iron Theatre Company
James J. Christy
Rabbit Hole
Arden Theatre Company
Walter Dallas
Blue Door
Arden Theatre Company
Madi Distefano
A 24-Hour The Bald Soprano
Brat Productions

2009 Harmelin Media Award for Outstanding Direction of a Play

Terrence J. Nolen
Something Intangible
Arden Theatre Company
Anne Marie Cammarato
No Child…
Delaware Theatre Company
Kathryn MacMillan
The Hothouse
Lantern Theater Company
Blanka Zizka
Rock 'n' Roll
The Wilma Theater
Blanka Zizka
Scorched
The Wilma Theater

2008 Harmelin Media Award for Outstanding Direction of a Play

Dan Kern
Skylight
Lantern Theater Company
Whit MacLaughlin
Frozen
InterAct Theatre Company
Ken Marini
Six Characters in Search of an Author
People's Light
Matt Pfeiffer
Bug
Theatre Exile
Blanka Zizka
Eurydice
The Wilma Theater

2007 Harmelin Media Award for Outstanding Direction of a Play

Mark Clements
Of Mice and Men
Walnut Street Theatre
Terrence J. Nolen
A Prayer for Owen Meany
Arden Theatre Company
David O'Connor
"Master Harold"…and the boys
Lantern Theater Company
Matt Pfeiffer
Glengarry Glen Ross
Theatre Exile
Jiri Zizka
The Pillowman
The Wilma Theater

2005 Harmelin Media Award for Outstanding Direction of a Play

Maria Mileaf
The Story
Philadelphia Theatre Company
James J. Christy
Take Me Out
Philadelphia Theatre Company
Daniel Fish
The Clean House
The Wilma Theater
Pete Pryor
Recent Tragic Events
1812 Productions
Jiri Zizka
Outrage
The Wilma Theater

2004 Outstanding Direction of a Play

Blanka Zizka
Jesus Hopped the 'A' Train
The Wilma Theater
Michael Brophy
Travels with My Aunt
Lantern Theater Company
Charles McMahon
The Comedy of Errors
Lantern Theater Company
Aaron Posner
Mary's Wedding
Act II Playhouse
William Roudebush
A Christmas Carol
Mum Puppettheatre

2003 Outstanding Direction of a Play

Abigail Adams
In the Blood
People's Light
Terrence J. Nolen
All My Sons
Arden Theatre Company
Blanka Zizka
The Magic Fire
The Wilma Theater
Blanka Zizka
Red
The Wilma Theater
Jiri Zizka
Big Love
The Wilma Theater

2002 Outstanding Direction of a Play

William Roudebush
Equus
Mum Puppettheatre
Keith Baker
The Dresser
Bristol Riverside Theatre
James J. Christy
The Merchant of Venice
People's Light
Dan Rothenberg
Flop
Pig Iron Theatre Company
Blanka Zizka
Yellowman
The Wilma Theater

2000 Outstanding Direction of a Play

Blanka Zizka
The Invention of Love
The Wilma Theater
James J. Christy
Sideman
Philadelphia Theatre Company
Ken Marini
Dimly Perceived Threats to the System
People's Light
Maria Mileaf
Wit
Philadelphia Theatre Company
Terrence J. Nolen
Red Herring
Arden Theatre Company

1997 Outstanding Direction of a Play

James J. Christy & Harriet Power
Angels in America, Part Two: Perestroika
Villanova Theatre
Ken Marini
The Illusion
Cheltenham Center for the Arts
Terrence J. Nolen
Death of a Salesman
Arden Theatre Company
William Roudebush
Oleanna
Walnut Street Theatre
Blanka Zizka
Quills
The Wilma Theater

1995 Outstanding Direction of a Play

Mary B. Robinson
Of Mice and Men
Philadelphia Drama Guild
Blanka Zizka
Road
The Wilma Theater
Deborah Block
Jeffrey
Fabulous Theatre Company
Leonard Foglia
Master Class
Philadelphia Theatre Company
David Ingram
Distant Fires
People's Light

2018 Outstanding Direction of a Musical

Terrence J. Nolen
Fun Home
Arden Theatre Company
Tea Alagić
Passing Strange
The Wilma Theater
Patricia McGregor
Lights Out: Nat "King" Cole
People's Light
Rachel Rockwell
Something Wicked This Way Comes
Delaware Theatre Company

2000 Harold Prince Award For Outstanding Direction of a Musical

Ben Levitt
The Hidden Sky
Prince Music Theater
Charles Abbott
Phantom
Walnut Street Theatre
Terrence J. Nolen
Into the Woods
Arden Theatre Company
David Petrarca
Dinah Was: The Dinah Washington Musical
Philadelphia Theatre Company
Jiri Zizka
The Tin Pan Alley Rag
The Wilma Theater

1999 Harold Prince Award For Outstanding Direction of a Musical

Tina Landau
Flloyd Collins
Prince Music Theater
Jennifer Childs & Pete Pryor
Box Office of the Damned
1812 Productions
Bruce Lumpkin
Grand Hotel
Walnut Street Theatre
Terrence J. Nolen
Violet
Arden Theatre Company
Blanka Zizka
Bed and Sofa
The Wilma Theater

1998 Harold Prince Award For Outstanding Direction of a Musical

Patricia Birch & Susan Feldman
Band in Berlin
Prince Music Theater
Charles Abbott
Crazy For You
Walnut Street Theatre
Peter M. Donohue, O.S.A.
Into the Woods
Villanova Theatre
Terrence J. Nolen
Merrily We Roll Along
Arden Theatre Company
Blanka Zizka
The Threepenny Opera
The Wilma Theater

1997 Harold Prince Award For Outstanding Direction of a Musical

Blanka Zizka
Avenue X
The Wilma Theater
Susan D. Atkinson
110 in the Shade
Bristol Riverside Theatre
Frank Anzalone
1776
Walnut Street Theatre
Bruce Curless
Sweeney Todd
Puttin' on the Ritz
Michael Maggio
Another Midsummer Night
Prince Music Theater

2017 Outstanding Leading Actor in a Play

Jered McLenigan
Constellations
The Wilma Theater
Matteo Scammell
The Legend of Georgia McBride
Arden Theatre Company
Akeem Davis
Buzzer
Theatre Exile
Akeem Davis
Marcus/Emma
InterAct Theatre Company
Scott Greer
How to Use a Knife
InterAct Theatre Company
Aubie Merrylees
Hand to God
Philadelphia Theatre Company
Lindsay Smiling
How to Use a Knife
InterAct Theatre Company
Bowman Wright
The Mountaintop
People's Light

2016 Outstanding Leading Actor in a Play

Maboud Ebrahimzadeh
The Invisible Hand
Theatre Exile
James Ijames
An Octoroon
The Wilma Theater
Ian Merrill Peakes
The Invisible Hand
Theatre Exile
Matteo Scammell
Smoke
Theatre Exile
Pej Vahdat
Disgraced
Philadelphia Theatre Company
Greg Wood
The Nether
InterAct Theatre Company
Greg Wood
White Guy on the Bus
Passage Theatre Company

2015 Outstanding Leading Actor in a Play

Scott Greer
The Whale
Theatre Exile
Pearce Bunting
Who's Afraid of Virginia Woolf?
Theatre Exile
Peter DeLaurier
QED
Lantern Theater Company
Charlie DelMarcelle
The Glass Menagerie
Act II Playhouse
Michael Genet
Fences
People's Light
Scott Greer
To The Moon
1812 Productions
Jered McLenigan
Rosencrantz and Guildenstern Are Dead
The Wilma Theater

2014 Outstanding Leading Actor in a Play

Charlie DelMarcelle
I Am My Own Wife
Theatre Horizon
Pearce Bunting
Annapurna
Theatre Exile
Keith J. Conallen
Don Juan Comes Home from Iraq
The Wilma Theater
Akeem Davis
The Brothers Size
Simpatico Theatre Project
Dan Olmstead
Frost/Nixon
New City Stage Company
Allen Radway
In a Dark Dark House
Simpatico Theatre Project
William Zielinski
Down Past Passyunk
InterAct Theatre Company

2012 Outstanding Leading Actor in a Play

Richard Poe
The Outgoing Tide
Philadelphia Theatre Company
Aubrey Deeker
Angels in America, Part One: Millennium Approaches
The Wilma Theater
Dustin Ingram
Body Awareness
The Wilma Theater
Graham Smith
Shipwrecked!
People's Light
Frank X
The Island
Lantern Theater Company

2011 Outstanding Leading Actor in a Play

Dan Hodge
Around the World in 80 Days
Delaware Theatre Company
Charlie DelMarcelle
Dublin by Lamplight
Inis Nua Theatre Company
James Ijames
Around the World in 80 Days
Delaware Theatre Company
Jeremiah Wiggins
In the Next Room, or the vibrator play
The Wilma Theater
Greg Wood
Around the World in 80 Days
Delaware Theatre Company

2010 Outstanding Leading Actor in a Play

Jeremy Bobb
Becky Shaw
The Wilma Theater
Tony Braithwaite
Fully Committed
Montgomery Theater
Keith J. Conallen
The Long Christmas Ride Home
Azuka Theatre
Scott Greer
Shining City
Theatre Exile
Steve Pacek
If You Give a Mouse a Cookie
Arden Theatre Company

2007 Ark Media Award for Outstanding Leading Actor in a Play

John Campion
The Life of Galileo
The Wilma Theater
Scott Greer
Of Mice and Men
Walnut Street Theatre
Brent Harris
Orson's Shadow
Philadelphia Theatre Company
Matt Pfeiffer
Red Light Winter
Theatre Exile
Frank X
"Master Harold"…and the boys
Lantern Theater Company

2006 Outstanding Leading Actor in a Play

Pete Pryor
Richard III
Lantern Theater Company
Daniel Beaty
Emergence-See!
New Freedom Theatre
Peter DeLaurier
The Man from Nebraska
People's Light
Floyd King
I Am My Own Wife
The Wilma Theater
Kraig Swartz
Cloud 9
The Wilma Theater

2005 Outstanding Leading Actor in a Play

Bill Irwin
Trumbo
Philadelphia Theatre Company
Jamie Harris
Raw Boys
The Wilma Theater
John Keating
Raw Boys
The Wilma Theater
Jered McLenigan
The Elephant Man
The Centre Theater
Ernest Perry, Jr.
Fences
Arden Theatre Company

2004 Outstanding Leading Actor in a Play

Peter DeLaurier
Underneath the Lintel
Lantern Theater Company
Aaron Cromie
Travels with My Aunt
Lantern Theater Company
Vaneik Echeverria
Jesus Hopped the 'A' Train
The Wilma Theater
John Glover
The Goat or, Who is Sylvia?
Philadelphia Theatre Company
Bruce McCarty
According to Goldman
Philadelphia Theatre Company

2003 Outstanding Leading Actor in a Play

Kraig Swartz
Fully Committed
Philadelphia Theatre Company & Act II Playhouse
Jeffrey DeMunn
A Picasso
Philadelphia Theatre Company
Francis Jue
Red
The Wilma Theater
Benjamin Lloyd
Heckler
1812 Productions
Tom McCarthy
All My Sons
Arden Theatre Company
Ruben Santiago-Hudson
Lackawanna Blues
New Freedom Theatre

2002 Outstanding Leading Actor in a Play

Douglas Campbell
The Dresser
Bristol Riverside Theatre
Leonard C. Haas
The Dresser
Bristol Riverside Theatre
Paul Meshejian
The Merchant of Venice
People's Light
Howard Overshown
Yellowman
The Wilma Theater
Greg Wood
Equus
Mum Puppettheatre

2001 Outstanding Leading Actor in a Play

Scott Greer
It's All True
InterAct Theatre Company
Brandon Demery
Compleat Female Stage Beauty
Philadelphia Theatre Company
Adam Grupper
Spin
The Wilma Theater
David Howey
Twelfth Night
Philadelphia Shakespeare Theatre
Frank X
King Lear
Lantern Theater Company

2000 Outstanding Leading Actor in a Play

Martin Rayner
The Invention of Love
The Wilma Theater
David Chandler
Sideman
Philadelphia Theatre Company
Pete Pryor
Three Days of Rain
Arden Theatre Company
Greg Wood
Vigil
Walnut Street Theatre
William Zielinski
Rum and Vodka
Brat Productions

1997 Outstanding Leading Actor in a Play

Tom McCarthy
Death of a Salesman
Arden Theatre Company
William Leach
Faith Healer
Walnut Street Theatre
Benjamin Lloyd
Three in the Back, Two in the Head
InterAct Theatre Company
Marc Margolis
Quills
The Wilma Theater
Greg Wood
Oleanna
Walnut Street Theatre

1995 Outstanding Leading Actor in a Play

Pearce Bunting
Road
The Wilma Theater
James Colby
Of Mice and Men
Philadelphia Drama Guild
Johnnie Hobbs, Jr.
Black Picture Show
New Freedom Theatre
Tuck Milligan
Of Mice and Men
Philadelphia Drama Guild
Frank X
Louis' Lottery
The Independent Eye

2017 Charlotte Cushman Award for Outstanding Leading Actress

Patrese D. McClain
The Mountaintop
People's Light
Jaylene Clark Owens
WHITE
Theatre Horizon
Sarah Gliko
Constellations
The Wilma Theater
Eleanor Handley
Witness for the Prosecution
Bristol Riverside Theatre
Kittson O'Neill
Grounded
InterAct Theatre Company
Susan Riley Stevens
Marcus/Emma
InterAct Theatre Company
Samantha Rosenstrater
Grand Concourse
Theatre Horizon

2012 Outstanding Leading Actress in a Play

Mary Martello
Body Awareness
The Wilma Theater
Grace Gonglewski
Body Awareness
The Wilma Theater
Elizabeth Heflin
Skin of Our Teeth
Resident Ensemble Players
Geneviève Perrier
Private Lives
Lantern Theater Company
Lavita Shaurice
Antigone
Quintessence Theatre Group

2011 Charlotte Cushman Award for Outstanding Leading Actress in a Play

Anna Deveare Smith
Let Me Down Easy
Philadelphia Theatre Company
Farah Bala
Around the World in 80 Days
Delaware Theatre Company
Grace Gonglewski
A Moon for the Misbegotten
Arden Theatre Company
Kate Eastwood Norris
Lucy
Delaware Theatre Company
Lavita Shaurice
My Wonderful Day
The Wilma Theater
Catharine Slusar
Iron
Theatre Exile

2010 Charlotte Cushman Award for Outstanding Leading Actress in a Play

Cheryl Williams
The Breath of Life
Lantern Theater Company
Grace Gonglewski
Rabbit Hole
Arden Theatre Company
Patrice Johnson
Coming Home
The Wilma Theater
Ceal Phelan
The Breat of Life
Lantern Theater Company
Mary Elizabeth Scallen
Happy Days
Lantern Theater Company
C. Kelly Wright
Black Pearl Sings!
InterAct Theatre Company

2009 Charlotte Cushman Award for Outstanding Leading Actress in a Play

Kate Eastwood Norris
Rock 'n' Roll
The Wilma Theater
Elena Bossler
Anna Bella Eema
Gas & Electric Arts
Edwina Findley
Gee's Bend
Arden Theatre Company
Sally Mercer
Something Intangible
Arden Theatre Company
Chandra Thomas
No Child…
Delaware Theatre Company

2006 Charlotte Cushman Award for Outstanding Leading Actress in a Play

Jacqueline Antaramian
Nine Parts of Desire
The Wilma Theater
Erica Bradshaw
The Syringa Tree
Delaware Theatre Company
Rosalyn Coleman
Intimate Apparel
Philadelphia Theatre Company
Mary Martello
The Boys
Azuka Theatre
Marcia Saunders
The Man from Nebraska
People's Light

2003 Outstanding Leading Actress in a Play

Roslyn Ruff
In the Blood
People's Light
Carla Belver
All My Sons
Arden Theatre Company
Jennifer Childs
The Madwoman of Chaillot
Mum Puppettheatre
Michelle Courvais
Rosemary
InterAct Theatre Company
Lydia Look
Red
The Wilma Theater
Claudia Robinson
Going to St. Ives
InterAct Theatre Company

2002 Charlotte Cushman Award for Outstanding Leading Actress in a Play

Dael Orlandersmith
Yellowman
The Wilma Theater
Janis Dardaris
Playhouse Creatures
People's Light
Zuhairah McGill
Sojourner
Hedgerow Theatre Company & First World Theatre Ensemble
Karen Vicks
Pretty Fire
Act II Playhouse
Grace Zandarski
Indian Ink
The Wilma Theater

1999 Charlotte Cushman Award for Outstanding Leading Actress in a Play

Alma Cuervo
The Beauty Queen of Leenane
Philadelphia Theatre Company
Janis Dardaris
Orpheus Descending
The Wilma Theater
M'el Dowd
Three Tall Women
Walnut Street Theatre
Jennifer Rohn
How I Learned to Drive
Philadelphia Theatre Company
Sally Mecer
Lovers & Executioners
Lantern Theater Company

1996 Outstanding Leading Actress in a Play

Scotty Bloch
Three Viewings
Philadelphia Theatre Company
Kathleen Doyle
The Effect of Gamma Rays on Man-in-the-Moon Marigolds
Walnut Street Theatre
Janis Dardaris
Escape From Happiness
The Wilma Theater
Sally Mecer
Kindertransport
Cheltenham Center for the Arts
Heather Stuart
Kindertransport
Cheltenham Center for the Arts

2000 Outstanding Leading Actor in a Musical

Christopher Sutton
Buddy: The Buddy Holly Story
Walnut Street Theatre
Nat Chandler
Phantom
Walnut Street Theatre
Darin DePaul
A Funny Thing Happened on the Way to the Forum
Bristol Riverside Theatre
Jamie Torcellini
La Cage Aux Folles
Walnut Street Theatre
Rick Wasserman
The Tin Pan Alley Rag
The Wilma Theater

1999 Outstanding Leading Actor in a Musical

Romain Frugé
Flloyd Collins
Prince Music Theater
Ron Bohmer
Bed and Sofa
The Wilma Theater
David Hess
Grand Hotel
Walnut Street Theatre
Jeff McCarthy
Bed and Sofa
The Wilma Theater
Abe Reybold
Anything Goes
Walnut Street Theatre

1997 Outstanding Leading Actor in a Musical

James Brennan
1776
Walnut Street Theatre
Richard H. Blake
Avenue X
The Wilma Theater
James Brennan
Camelot
Walnut Street Theatre
Ryan Toby
Avenue X
The Wilma Theater
Richard White
110 in the Shade
Bristol Riverside Theatre

2001 Outstanding Leading Actress in a Musical

Debra Walton
Cookin' at the Cookery
Delaware Theatre Company
Anna Christy
Candide
Prince Music Theater
Ann Duquesnay
Cookin' at the Cookery
Delaware Theatre Company
Maree Johnson
Passion
The Wilma Theater
Jilline Ringle
Mondo Mangia
1812 Productions

1999 Outstanding Leading Actress in a Musical

Ann Crumb
Bed and Sofa
The Wilma Theater
Jennifer Lee Andrews
Triumph of Love
Walnut Street Theatre
Linda Pierson
Violet
Arden Theatre Company
Jill Powell
Grand Hotel
Walnut Street Theatre
Jilline Ringle
Box Office of the Damned
1812 Productions

1998 Outstanding Leading Actress in a Musical

Susan Dawn Carson
Blood Brothers
Walnut Street Theatre
Tracey Geisler
Little Shop of Horrors
Puttin' on the Ritz
Jilline Ringle
Merrily We Roll Along
Arden Theatre Company
Darcie Roberts
Crazy For You
Walnut Street Theatre
Mariam Shor
The Threepenny Opera
The Wilma Theater

1997 Outstanding Leading Actress in a Musical

Carol Furphy
Sweeney Todd
Puttin' on the Ritz
Jennifer Lee Andrews
Another Midsummer Night
Prince Music Theater
Lindsay Cummings
Paper Moon
Walnut Street Theatre
Barbara McCulloh
110 in the Shade
Bristol Riverside Theatre
Rema Webb
Avenue X
The Wilma Theater

1995 Outstanding Leading Actress in a Musical

Alison Fraser
Gunmetal Blues
The Wilma Theater
Yvonne Campbell
Chicago
Bristol Riverside Theatre
Katherine Peters
Old Aunt Dinah's Sure Guide to Dreams and Lucky Numbers
Prince Music Theater
Allyson Tucker
Chicago
Bristol Riverside Theatre
Susan Wilder
A Little Night Music
Arden Theatre Company

2017 Outstanding Supporting Actor in a Play

David Bardeen
Grand Concourse
Theatre Horizon
J Hernandez
How to Use a Knife
InterAct Theatre Company
Dan Hodge
Stupid Fucking Bird
Arden Theatre Company
Mikeah Ernest Jennings
The Legend of Georgia McBride
Arden Theatre Company
Steven Rishard
When the Rain Stops Falling
The Wilma Theater
Ed Swidey
The Seagull
EgoPo Classic Theater
Greg Wood
Stupid Fucking Bird
Arden Theatre Company

2016 Outstanding Supporting Actor in a Play

J. Paul Nicholas
The Invisible Hand
Theatre Exile
David Bardeen
Oscar Wilde: From the Depths
Lantern Theater Company
Akeem Davis
Lobby Hero
Theatre Horizon
Justin Jain
An Octoroon
The Wilma Theater
Dave Johnson
The Explorers Club
Delaware Theatre Company
Kenny Morris
Funnyman
Arden Theatre Company
Christopher Patrick Mullen
Richard III
People’s Light

2015 Outstanding Supporting Actor in a Play

Dan Hodge
The Fair Maid of the West
Philadelphia Artists' Collective
Akeem Davis
In the Blood
Theatre Horizon
Charlie DelMarcelle
The Jungle Book
Arden Theatre Company
Dave Johnson
The Taming of the Shrew
Lantern Theater Company
Anthony Lawton
To The Moon
1812 Productions
Graham Smith
The Cherry Orchard
People's Light
Ed Swidey
Rosencrantz and Guildenstern Are Dead
The Wilma Theater

2012 Outstanding Supporting Actor in a Play

James Ijames
Angels in America, Part One: Millennium Approaches
The Wilma Theater
Christopher Coucill
Body Awareness
The Wilma Theater
Scott Greer
Twelfth Night
Pig Iron Theatre Company
Aubie Merrylees
The Aliens
Theatre Exile
Benjamin Pelteson
Angels in America, Part One: Millennium Approaches
The Wilma Theater

2011 Outstanding Supporting Actor in a Play

James Ijames
Superior Donuts
Arden Theatre Company
Pearce Bunting
The Lieutenant of Inishmore
Theatre Exile
Dan Hodge
The 39 Steps
Walnut Street Theatre
Anthony Lawton
Our Show of Shows
1812 Productions
Luigi Sottile
In the Next Room, or the vibrator play
The Wilma Theater

2008 Outstanding Supporting Actor in a Play

Triney Sandoval
Eurydice
The Wilma Theater
Peter DeLaurier
Six Characters in Search of an Author
People's Light
Jeb Kreager
Mr. Marmalade
Theatre Exile
Yaegel T. Welch
The Piano Lesson
Arden Theatre Company
William Zielinski
Bug
Theatre Exile

2007 Outstanding Supporting Actor in a Play

Harry Philobosian
Glengarry Glen Ross
Theatre Exile
Jeb Kreager
The Foreigner
People's Light
Christopher Patrick Mullen
Splittin' the Raft
People's Light
Ian Merrill Peakes
Red Light Winter
Theatre Exile
Pete Pryor
The Pillowman
The Wilma Theater

2005 Outstanding Supporting Actor in a Play

Kraig Swartz
Take Me Out
Philadelphia Theatre Company
James Gale
Raw Boys
The Wilma Theater
Jeb Kreager
Recent Tragic Events
1812 Productions
Pete Pryor
The Miser
People's Light
Josh Shirley
Take Me Out
Philadelphia Theatre Company
Ray Anthony Thomas
Fences
Arden Theatre Company

2004 Outstanding Supporting Actor in a Play

Josh Douglas Thompson
Jesus Hopped the 'A' Train
The Wilma Theater
Bradford William Anderson
The Goat or, Who is Sylvia?
Philadelphia Theatre Company
Buck Schirner
In the Heart of America
InterAct Theatre Company
Tobias Segal
According to Goldman
Philadelphia Theatre Company
Geoff Sobelle
The Comedy of Errors
Lantern Theater Company

2000 Outstanding Supporting Actor in a Play

Ian Merrill Peakes
Sideman
Philadelphia Theatre Company
Mark Alhadeff
The Invention of Love
The Wilma Theater
Benjamin Lloyd
Dimly Perceived Threats to the System
People's Light
Frank X
Beyond Therapy
Lantern Theater Company
William Zielinski
Betrayal
Lantern Theater Company

1995 Outstanding Supporting Actor in a Play

Pete Pryor
Road
The Wilma Theater
Pete Pryor
Short Stuff C
People's Light
Edward Scamon
Of Mice and Men
Philadelphia Drama Guild
Brian Anthony Wilson
Fences
Bushfire Theatre of Performing Arts
John Zak
Scapin
Villanova Theatre

2017 Outstanding Supporting Actress in a Play

Hillary Parker
You for Me for You
InterAct Theatre Company
Carla Belver
John
Arden Theatre Company
Nancy Boykin
The Rain Stops Falling
The Wilma Theater
Taysha Canales
When the Rain Stops Falling
The Wilma Theater
Eleni Delopoulos
Radiant Vermin
Inis Nua Theatre Company
Melanye Finister
When the Rain Stops Falling
The Wilma Theater
Stephanie N. Walters
Peaceable Kingdom
Orbiter 3

2016 Outstanding Supporting Actress in a Play

Jaylene Clark Owens
An Octoroon
The Wilma Theater
Rachel Camp
Lobby Hero
Theatre Horizon
Aimé Donna Kelly
Disgraced
Philadelphia Theatre Company
Teri Lamm
The Harassment of Iris Malloy
People’s Light
Danielle Leneé
A Knee That Can Bend
Orbiter 3
Candace Moore
A Knee That Can Bend
Orbiter 3
Ruby Wolf
As You Like It
Lantern Theater Company

2015 Outstanding Supporting Actress in a Play

Campbell O'Hare
Rapture, Blister, Burn
The Wilma Theater
K.O. DelMarcelle
Detroit
Philadelphia Theatre Company
K.O. DelMarcelle
The Taming of the Shrew
Lantern Theater Company
Lynette R. Freeman
The Dangerous House of Pretty Mbane
InterAct Theatre Company
Emilie Krause
Who's Afraid of Virginia Woolf?
Theatre Exile
Campbell O'Hare
The Whale
Theatre Exile
Susan Riley Stevens
Nora
Delaware Theatre Company

2014 Outstanding Supporting Actress in a Play

Charlotte Northeast
Emma
Lantern Theater Company
Nancy Boykin
Circle Mirror Transformation
Theatre Horizon
Amanda Michelle Kearns
Tribes
Philadelphia Theatre Company
Karen Peakes
The Real Thing
The Wilma Theater
Marcia Saunders
Incorruptible
Arden Theatre Company
Mary Elizabeth Scallen
Pride & Prejudice
People's Light
Mary Beth Shrader
In a Dark Dark House
Simpatico Theatre Project

2012 Outstanding Supporting Actress in a Play

Geneviève Perrier
reasons to be pretty
Philadelphia Theatre Company
Elizabeth Heflin
Noises Off
Resident Ensemble Players
Mary Martello
August: Osage County
Arden Theatre Company
Kathleen Pirkl Tague
Skin of Our Teeth
Resident Ensemble Players
Mary Elizabeth Scallen
Angels in America, Part One: Millennium Approaches
The Wilma Theater

2011 Outstanding Supporting Actress in a Play

Krista Apple-Hodge
In the Next Room, or the vibrator play
The Wilma Theater
Opal Alladin
In the Next Room, or the vibrator play
The Wilma Theater
Opal Alladin
My Wonderful Day
The Wilma Theater
Kate Czajkowski
In the Next Room, or the vibrator play
The Wilma Theater
Kelly O'Sullivan
My Wonderful Day
The Wilma Theater

2010 Outstanding Supporting Actress in a Play

Brooke Bloom
Becky Shaw
The Wilma Theater
Kim Carson
King Lear
People's Light
Janis Dardaris
Becky Shaw
The Wilma Theater
Charlotte Ford
Welcome to Yuba City
Pig Iron Theatre Company
Sarah Sanford
Hunter Gatherers
Theatre Exile

2009 Outstanding Supporting Actress in a Play

Janis Dardaris
Scorched
The Wilma Theater
Jolly Abraham
Scorched
The Wilma Theater
Jacqueline Antaramian
Scorched
The Wilma Theater
Kala Moses Baxter
Gee's Bend
Arden Theatre Company
Aadya Bedi
Scorched
The Wilma Theater

2007 Outstanding Supporting Actress in a Play

Charlotte Northeast
Skin in Flames
InterAct Theatre Company
Rachel Botchan
Orson's Shadow
Philadelphia Theatre Company
Charlotte Ford
Red Light Winter
Theatre Exile
Meghan Heimbecker
My Children! My Africa!
The Wilma Theater
Susan Wilder
Orson's Shadow
Philadelphia Theatre Company

2005 Outstanding Supporting Actress in a Play

Jayne Houdyshell
The Clean House
The Wilma Theater
Jennifer Childs
The Underpants
Arden Theatre Company
Alda Cortese
The Miser
People's Light
Emmanuelle Delpech-Ramey
Hell Meets Henry Halfway
Pig Iron Theatre Company
Karen Peakes
Noises Off
Lenape Regional Performing Arts Center

2004 Outstanding Supporting Actress in a Play

Karina Mackenzie
Collected Stories
Contemporary Stage Company
Christie Parker
Proof
Arden Theatre Company
Marcia Saunders
Sideways Stories from Wayside School
Arden Theatre Company
Danielle Skraastad
Jesus Hopped the 'A' Train
The Wilma Theater
Karen Vicks
Nickel & Dimed
Philadelphia Theatre Company

2003 Outstanding Supporting Actress in a Play

Marcia Saunders
A Delicate Balance
People's Light
Sarah Dohery
The Boxcar Children
Arden Theatre Company
Marcia Saunders
A View from the Bridge
People's Light
Cathy Simpson
In the Blood
People's Light
Susan Wilder
The Magic Fire
The Wilma Theater

1999 Outstanding Supporting Actress in a Play

Isa Thomas
The Beauty Queen of Leenane
Philadelphia Theatre Company
Evalyn Baron
Hotel Suite
Walnut Street Theatre
Hazel Bowers
Lettice & Lovage
Hedgerow Theatre Company
Jayne Houdyshell
Orpheus Descending
The Wilma Theater
Catharine Slusar
Lebensraum
InterAct Theatre Company

1996 Outstanding Supporting Actress in a Play

Jennifer Childs
Escape From Happiness
The Wilma Theater
Susan McKey
Henry V
Arden Theatre Company
Susan McKey
My Mother Said I Never Should…
People's Light
Ana Ortiz
The Effect of Gamma Rays on Man-in-the-Moon Marigolds
Walnut Street Theatre
Ceal Phelan
My Mother Said I Never Should…
People's Light

1995 Outstanding Supporting Actress in a Play

Susan McKey
Goodnight Desdemona (Good Morning Juliet)
Arden Theatre Company
Carla Belver
Short Stuff C
People's Light
Susan McKey
Here She Is
Philadelphia Festival Theatre for New Plays
Deborah Seif
Jeffrey
Fabulous Theatre Company
Ruth Williamson
You Should Be So Lucky
The Wilma Theater

2000 Outstanding Supporting Actor in a Musical

Joel Blum
The Tin Pan Alley Rag
The Wilma Theater
Jeffrey Coon
The Snow Queen
Prince Music Theater
Scott Greer
Into the Woods
Arden Theatre Company
Nick Ullett
A Funny Thing Happened on the Way to the Forum
Bristol Riverside Theatre
Bernard Wurger
Phantom
Walnut Street Theatre

1998 Outstanding Supporting Actor in a Musical

Tony Freeman
Merrily We Roll Along
Arden Theatre Company
Tif Luckenbill
Blood Brothers
Walnut Street Theatre
Forrest McClendon
The Threepenny Opera
The Wilma Theater
George Riddle
Texas Flyer
Bristol Riverside Theatre
Brian Rivell
Little Shop of Horrors
Puttin' on the Ritz

1997 Outstanding Supporting Actor in a Musical

Charles Antalosky
1776
Walnut Street Theatre
Dana Bate
110 in the Shade
Bristol Riverside Theatre
Nat Chandler
Camelot
Walnut Street Theatre
Herb Downer
Avenue X
The Wilma Theater
Brian Jason Kelly
110 in the Shade
Bristol Riverside Theatre

1995 Outstanding Supporting Actor in a Musical

Jerold Goldstein
Gunmetal Blues
The Wilma Theater
Paul Asaro
Jelly Roll!
Prince Music Theater
Robert Christophe
Black Nativity
New Freedom Theatre
Callum Keith-King
A Little Night Music
Arden Theatre Company
John Stovicek
Bad Girls Upset by the Truth
Prince Music Theater

1998 Outstanding Supporting Actress in a Musical

Bethe B. Austin
Texas Flyer
Bristol Riverside Theatre
Jennifer Lee Andrews
Blood Brothers
Walnut Street Theatre
Linda Pierson
The Threepenny Opera
The Wilma Theater
Holly Rudkin
Merrily We Roll Along
Arden Theatre Company
Alyse Wojciechowski
The Goodbye Girl
Walnut Street Theatre

1997 Outstanding Supporting Actress in a Musical

Michelle Nagy
Avenue X
The Wilma Theater
Lisa Gunn
1776
Walnut Street Theatre
Julie Johnson
Paper Moon
Walnut Street Theatre
Abby Lindsay
110 in the Shade
Bristol Riverside Theatre
Sybyl Walker
Another Midsummer Night
Prince Music Theater

2017 Outstanding Scenic Design

Thom Weaver
The Seagull
EgoPo Classic Theater
Tony Cisek
The Mountaintop
People's Light
Paul Kuhn
The Birds
Curio Theatre Company
Tim Mackabee
John
Arden Theatre Company
Sara Outing
How We Got On
Azuka Theatre
Matt Saunders
When the Rain Stops Falling
The Wilma Theater

2015 Outstanding Scenic Design

Kristen Robinson
Rapture, Blister, Burn
The Wilma Theater
Scott Bradley
brownsville song (b-side for tray)
Philadelphia Theatre Company
Brian Dudkiewicz
In the Blood
Theatre Horizon
Melpomene Katakalos
Caught
InterAct Theatre Company
Lance Kniskern
The Taming of the Shrew
Lantern Theater Company
Jason Simms
Lost in Yonkers
Bristol Riverside Theatre
Jason Simms
Ragtime
Bristol Riverside Theatre

2014 Outstanding Scenic Design

Sebastienne Mundheim
A Child's Christmas in Wales
Lantern Theater Company
Wilson Chin
The Rainmaker
People's Light
Dirk Durossette
Skin and Bone
Azuka Theatre
David Gordon
Sideways Stories from Wayside School
Arden Theatre Company
Ian Paul Guzzone
Down Past Passyunk
InterAct Theatre Company
Matt Saunders
Don Juan Comes Home from Iraq
The Wilma Theater
Thom Weaver
Annapurna
Theatre Exile

2011 Earl Girls Award for Outstanding Scenic Design

Alexis Distler
In the Next Room, or the vibrator play
The Wilma Theater
Brian Sidney Bembridge
Around the World in 80 Days
Delaware Theatre Company
Brian Sidney Bembridge
The Lieutenant of Inishmore
Theatre Exile
Riccardo Hernandez
Let Me Down Easy
Philadelphia Theatre Company
Louisa Thompson
The Flea and the Professor
Arden Theatre Company

2010 Outstanding Scenic Design

David P. Gordon
If You Give a Mouse a Cookie
Arden Theatre Company
Michael Fagin
The Light in the Piazza
Philadelphia Theatre Company
Dave Jadico
The Foocy
Delaware Theatre Company
Mimi Lien
Becky Shaw
The Wilma Theater
Mimi Lien
Welcome to Yuba City
Pig Iron Theatre Company

2009 Outstanding Scenic Design

James Kronzer
Something Intangible
Arden Theatre Company
Ola Maslik
Scorched
The Wilma Theater
James F. Pyne, Jr.
Le Dindon - An Absolute Turkey
Villanova Theatre
Matt Saunders
American Buffalo
Theatre Exile
Glen Sears
O Captain, My Captain: Whitman's Lincoln
Walnut Street Theatre

2008 KieranTimberlake Associates Award for Outstanding Scenic Design

Beowulf Boritt
Art
Delaware Theatre Company
Dirk Durossette
Skylight
Lantern Theater Company
Michael Fagin
M. Butterfly
Philadelphia Theatre Company
Mimi Lien
Eurydice
The Wilma Theater
Matt Saunders
Bug
Theatre Exile

2007 KieranTimberlake Associates Award for Outstanding Scenic Design

Jorge Cousineau
The Four of Us
1812 Productions
Todd Edward Ivins
Of Mice and Men
Walnut Street Theatre
Mimi Lien
The Life of Galileo
The Wilma Theater
Arthur R. Rotch
Splittin' the Raft
People's Light
James Wolk
Dex and Julie Sittin' in a Tree
Arden Theatre Company

2006 KieranTimberlake Associates Award for Outstanding Scenic Design

Bradley Helm
Daughters of Genius
1812 Productions
Tony Cisek
A Murder, A Mystery, and A Marriage: A Mark Twain Musical Melodrama
Delaware Theatre Company
Dave Jadico
The Foocy
Lantern Theater Company
Daniel Ostling
Winesburg, Ohio
Arden Theatre Company
Anne Patterson
Nine Parts of Desire
The Wilma Theater

2005 KieranTimberlake Associates Award for Outstanding Scenic Design

Mimi Lien
Outrage
The Wilma Theater
David Gallo
Fences
Arden Theatre Company
David P. Gordon
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Arden Theatre Company
Andrew Lieberman
The Clean House
The Wilma Theater
Todd Rosenthal
Take Me Out
Philadelphia Theatre Company

2004 Outstanding Scenic Design

Donald Eastman
Constant Star
Delaware Theatre Company
Beowulf Boritt
Talley's Folly
Delaware Theatre Company
Thom Bumblauskas
Mary's Wedding
Act II Playhouse
Nick Embree
Permanent Collection
InterAct Theatre Company
Jerry Rojo
Wintertime
The Wilma Theater

2003 Outstanding Scenic Design

Jerry Rojo
Big Love
The Wilma Theater
Marina Draghici
Green Violin
Prince Music Theater
Lewis Folden
The Boxcar Children
Arden Theatre Company
James Kronzer
Pacific Overtures
Arden Theatre Company
James F. Pyne, Jr.
A Delicate Balance
People's Light

2000 Outstanding Scenic Design

Michael McGarty
The Invention of Love
The Wilma Theater
Marie Ann Chiment
Born Yesterday
Delaware Theatre Company
Hiroshi Iwasaki
Endgame
Villanova Theatre
James F. Pyne, Jr.
The Road to Mecca
People's Light
Paul Wonsek
The Heiress
Walnut Street Theatre

1999 Outstanding Scenic Design

David P. Gordon
Bed and Sofa
The Wilma Theater
D. Patrick Boylen
Coyote on a Fence
Arden Theatre Company
John Farrell
Grand Hotel
Walnut Street Theatre
David P. Gordon
Hard Times
People's Light
Jerry Rojo
Orpheus Descending
The Wilma Theater

1998 Outstanding Scenic Design

Kevin Knight
Birdy
Philadelphia Theatre Company
David P. Gordon
A Midsummer Night's Dream
Arden Theatre Company
David P. Gordon
Indiscretions
The Wilma Theater
Wesley Maloney-Truitt
Into the Woods
Villanova Theatre
Christopher Pickart
Molly's Delicious
Arden Theatre Company

1997 Outstanding Scenic Design

David P. Gordon
The Ruling Class
The Wilma Theater
David Gallo
Bunny, Bunny
Philadelphia Theatre Company
Wesley Maloney-Truitt
The Illusion
Cheltenham Center for the Arts
James F. Pyne, Jr.
Arabian Nights
People's Light
Jerry Rojo
Quills
The Wilma Theater

1996 Outstanding Scenic Design

James F. Pyne, Jr.
The Life of Galileo
People's Light
David P. Gordon
Rendezvous With Reality
The Wilma Theater
David P. Gordon
Vilna's Got a Golem
Philadelphia Festival Theatre for New Plays
Charles Kading
Cabaret
Walnut Street Theatre
James Kronzer
Quartet
The Wilma Theater

2018 Outstanding Costume Design

Theresa Ham
Something Wicked This Way Comes
Delaware Theatre Company
Oana Botez
Blood Wedding
The Wilma Theater
Marie Anne Chiment
The Brownings
Orbiter 3
Marla Jurglanis
Morning's at Seven
People's Light
Rosemarie McKelvey
Fun Home
Arden Theatre Company
Katherine O'Neill
Lights Out: Nat "King" Cole
People's Light
Janus Stefanowicz
The Revolutionists
Theatre Horizon

2017 Outstanding Costume Design

Rebecca Kanach
Peaceable Kingdom
Orbiter 3
Oana Botez
Adapt!
The Wilma Theater
Richard St. Clair
A Year with Frog and Toad
Arden Theatre Company
Olivera Gajic
The Legend of Georgia McBride
Arden Theatre Company
Jill Keys
The Light Princess
Arden Theatre Company
Kayla Speedy
Lizzie
11th Hour Theatre Company
Nikki Delhomme
Sleeping Beauty
People's Light

2014 Outstanding Costume Design

Marla Jurglanis
Pride & Prejudice
People's Light
Marie Anne Chiment
The Most Spectacularly Lamentable Trial of Miz Martha Washington
Flashpoint Theatre Company
Katherine Fritz
Annapurna
Theatre Exile
Marla Jurglanis
Ghosts
People's Light
Rosemarie McKelvey
Parade
Arden Theatre Company
Richard St. Clair
Sideways Stories from Wayside School
Arden Theatre Company
Vasilija Zivanic
Don Juan Comes Home from Iraq
The Wilma Theater

2012 Outstanding Costume Design

Olivera Gajic
Twelfth Night
Pig Iron Theatre Company
Martha Hally
Skin of Our Teeth
Resident Ensemble Players
Rosemarie McKelvey
Body Awareness
The Wilma Theater
Rosemarie McKelvey
Shipwrecked!
People's Light
Rosemarie McKelvey
Treasure Island: A Musical Panto
People's Light

2011 Outstanding Costume Design

Oana Botez-Ban
In the Next Room, or the vibrator play
The Wilma Theater
Olivera Gajic
The Flea and the Professor
Arden Theatre Company
Rachel Healy
Around the World in 80 Days
Delaware Theatre Company
Marla Jurglanis
Legacy of Light
People's Light
Charlotte Cloe Fox Wind
Ghost-Writer
Arden Theatre Company

2009 Earl Girls Award for Outstanding Costume Design

Rosemarie McKelvey
Something Intangible
Arden Theatre Company
Oana Botez-Ban
Rock 'n' Roll
The Wilma Theater
Charlotte Cloe Fox Wind
Le Dindon - An Absolute Turkey
Villanova Theatre
Colleen Grady
The Producers
Walnut Street Theatre
Marla Jurglanis
A Tale of Two Cities
People's Light
Rosemarie McKelvey
Cinderella
People's Light

2008 Earl Girls Award for Outstanding Costume Design

Richard St. Clair
Sleeping Beauty
Arden Theatre Company
Charlotte Cloe Fox Wind
The Illusion
Villanova Theatre
Colleen Grady
Les Misérables
Walnut Street Theatre
Janus Stefanowicz
Age of Arousal
The Wilma Theater
Lisa Zinni
Go, Dog. Go!
Arden Theatre Company

2007 Earl Girls Award for Outstanding Costume Design

Rosemarie McKelvey
Caroline, or Change
Arden Theatre Company
Millie Hiibel
La Ronde
Lantern Theater Company
Janus Stefanowicz
The Tempest
Villanova Theatre
Janus Stefanowicz
The Life of Galileo
The Wilma Theater
Ellis Tillman
Enchanted April
Walnut Street Theatre

2003 Outstanding Costume Design

Janus Stefanowicz
Big Love
The Wilma Theater
Marla Jurglanis
Pacific Overtures
Arden Theatre Company
Mark Mariani
Pal Joey
Prince Music Theater
Susan Smythe
The Madwoman of Chaillot
Mum Puppettheatre
Janus Stefanowicz
The Magic Fire
The Wilma Theater

2000 Outstanding Costume Design

Theoni V. Aldredge & Colleen McMillan
La Cage Aux Folles
Walnut Street Theatre
Hilary Corbett
The Heiress
Walnut Street Theatre
Galina Solovyeva
The Snow Queen
Prince Music Theater
Richard St. Clair
The Snow Queen
Arden Theatre Company & Pig Iron Theatre Company
Janus Stefanowicz
The Invention of Love
The Wilma Theater

1998 Outstanding Costume Design

Janus Stefanowicz
On the Razzle
The Wilma Theater
Marla Jurglanis
Heartbreak House
People's Light
Marla Jurglanis
Hedda Gabler
Arden Theatre Company
Larisa Ratnikoff
The Threepenny Opera
The Wilma Theater
Janus Stefanowicz
Into the Woods
Villanova Theatre

1997 Outstanding Costume Design

Neil Bierbower
Servant of Two Masters
Venture Theatre & Temple Theaters
Janus Stefanowicz
Arcadia
The Wilma Theater
Janus Stefanowicz
The Illusion
Cheltenham Center for the Arts
David Woolard
Another Midsummer Night
Prince Music Theater
Michele Wynne
Romeo & Juliet
Bristol Riverside Theatre

2018 Outstanding Lighting Design

Maria Shaplin
The Wild Duck
Quintessence Theatre Group
Oona Curley
¡BIENVENIDOS BLANCOS! or WELCOME WHITE PEOPLE!
Team Sunshine Performance Corporation
Greg Hofmann
Something Wicked This Way Comes
Delaware Theatre Company
Mike Inwood
Peter and the Starcatcher
Theatre Horizon
Robin Stamey
Fishtown: A Hipster Noir
Tribe of Fools
Thom Weaver
Blood Wedding
The Wilma Theater
Thom Weaver
Fun Home
Arden Theatre Company

2017 Earl Girls Award for Outstanding Lighting Design

Yi Zhao
When the Rain Stops Falling
The Wilma Theater
Joshua Schulman
The Mountaintop
People's Light
Maria Shaplin
The Legend of Georgia McBride
Arden Theatre Company
Masha Tsimring
Grounded
InterAct Theatre Company
Thom Weaver
Gypsy
Arden Theatre Company
Thom Weaver
Lizzie
11th Hour Theatre Company
Thom Weaver
The Seagull
EgoPo Classic Theater

2015 Outstanding Lighting Design

Russell H. Champa
brownsville song (b-side for tray)
Philadelphia Theatre Company
Cecilia Durbin
In the Blood
Theatre Horizon
Dennis Parichy
The Cherry Orchard
People's Light
Thom Weaver
Passion
Arden Theatre Company
Thom Weaver
Rapture
The Wilma Theater
Thom Weaver
The Whale
Theatre Exile
Yi Zhao
Hamlet
The Wilma Theater

2014 Outstanding Lighting Design

Thom Weaver
Don Juan Comes Home from Iraq
The Wilma Theater
Shon Causer
A Child's Christmas in Wales
Lantern Theater Company
Andrew J. Cowles
The Brothers Size
Simpatico Theatre Project
Allen Hahn
Sideways Stories from Wayside School
Arden Theatre Company
Justin Hoffecker
True Story
Passage Theatre Company
Thom Weaver
4000 Miles
Philadelphia Theatre Company
Thom Weaver
Parade
Arden Theatre Company

2012 Outstanding Lighting Design

Thom Weaver
Knives in Hens
Theatre Exile
R. Lee Kennedy
The Outgoing Tide
Philadelphia Theatre Company
Tyler Micoleau
Twelfth Night
Pig Iron Theatre Company
Matthew Richards
Skin of Our Teeth
Resident Ensemble Players
Thom Weaver
The Aliens
Theatre Exile
Thom Weaver
Body Awareness
The Wilma Theater

2011 PECO Award for Outstanding Lighting Design

Thom Weaver
In the Next Room, or the vibrator play
The Wilma Theater
Paul Black
The 39 Steps
Walnut Street Theatre
Jerold R. Forsyth
Ghost-Writer
Arden Theatre Company
Dan Ozminkowski
Let Me Down Easy
Philadelphia Theatre Company
Thom Weaver
The Flea and the Professor
Arden Theatre Company

2009 PECO Award for Outstanding Lighting Design

F. Mitchell Dana
Something Intangible
Arden Theatre Company
Paul Black
The Producers
Walnut Street Theatre
Joshua Schulman
Rock 'n' Roll
The Wilma Theater
Thom Weaver
Scorched
The Wilma Theater
Thom Weaver
American Buffalo
Theatre Exile

2008 PECO Award for Outstanding Lighting Design

Joshua Schulman
Art
Delaware Theatre Company
Chris Lee
M. Butterfly
Philadelphia Theatre Company
Tyler Micoleau
Eurydice
The Wilma Theater
Tyler Micoleau
Mary's Wedding
Delaware Theatre Company
David O'Connor
Skylight
Lantern Theater Company

2007 PECO Award for Outstanding Lighting Design

Shelley Hicklin
Of Mice and Men
Walnut Street Theatre
Jerold R. Forsyth
Dex and Julie Sittin' in a Tree
Arden Theatre Company
Jerold R. Forsyth
The Pillowman
The Wilma Theater
Tyler Micoleau
The Life of Galileo
The Wilma Theater
Kenton Yeager
A Prayer for Owen Meany
Arden Theatre Company

2006 PECO Energy Award for Outstanding Lighting Design

John Stephen Hoey
Nine Parts of Desire
The Wilma Theater
Howard Brinkley
Waiting for the Moon
Lenape Regional Performing Arts Center
James Leitner
A Murder, A Mystery, and A Marriage: A Mark Twain Musical Melodrama
Delaware Theatre Company
Mark O'Maley
Planetary Enzyme Blues
New Paradise Laboratories
Dennis Parichy
Winesburg, Ohio
Arden Theatre Company

2005 PECO Energy Award for Outstanding Lighting Design

John Stephen Hoey
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Arden Theatre Company
Russell H. Champa
Raw Boys
The Wilma Theater
Jerold R. Forsyth
Outrage
The Wilma Theater
AC Hickox
The Syringa Tree
Arden Theatre Company
Chris Lee
Elegies: A Song Cycle
Philadelphia Theatre Company

2004 Outstanding Lighting Design

James Leitner
Mary's Wedding
Act II Playhouse
Jerold R. Forsyth
Wintertime
The Wilma Theater
Thomas C. Hase
Julius Caesar
People's Light
Charles S. Reece
The Woman in Black
Bristol Riverside Theatre
Robert Wierzel
Constant Star
Delaware Theatre Company

2003 Outstanding Lighting Design

Russell H. Champa
Red
The Wilma Theater
Russell H. Champa
The Magic Fire
The Wilma Theater
Jerold R. Forsyth
Big Love
The Wilma Theater
Chris Lee
The Last Five Years
Philadelphia Theatre Company
Daniel MacLean Wagner
Pacific Overtures
Arden Theatre Company

2002 Outstanding Lighting Design

Jerold R. Forsyth
Indian Ink
The Wilma Theater
Russell H. Champa
Patience
The Wilma Theater
Chris Ellis
Great Expectations
Walnut Street Theatre
James Ingalls
Lady in the Dark
Prince Music Theater
Troy A. Martin-O'Shia
Myths and Hymns
Prince Music Theater

2001 Outstanding Lighting Design

Howard Brinkley
3HREE
Prince Music Theater
Russell H. Champa
Perfect Pie
The Wilma Theater
Jerold R. Forsyth
Passion
The Wilma Theater
Thomas C. Hase
Macbeth
People's Light
John Stephen Hoey
The Baker's Wife
Arden Theatre Company

2000 Outstanding Lighting Design

Russell H. Champa
The Invention of Love
The Wilma Theater
Russell H. Champa
Wit
Philadelphia Theatre Company
Jerold R. Forsyth
Cherry Docs
The Wilma Theater
James Leitner
Red Herring
Arden Theatre Company
Troy A. Martin-O'Shia
The Hidden Sky
Prince Music Theater

1999 Outstanding Lighting Design

Scott Zielinski
Flloyd Collins
Prince Music Theater
Russell H. Champa
Bed and Sofa
The Wilma Theater
Jerold R. Forsyth
The Grapes of Wrath
Arden Theatre Company
Thomas C. Hase
Hard Times
People's Light
Trey Lyford
Gentlemen Volunteers
Pig Iron Theatre Company

1998 Outstanding Lighting Design

Brian Nason
Birdy
Philadelphia Theatre Company
Kirk Bookman
Band in Berlin
Prince Music Theater
Russell H. Champa
The Threepenny Opera
The Wilma Theater
James Leitner
A Midsummer Night's Dream
Arden Theatre Company
Scott Pinkney
The Balkan Women
Bristol Riverside Theatre

1997 Outstanding Lighting Design

Russell H. Champa
Quills
The Wilma Theater
Russell H. Champa
Avenue X
The Wilma Theater
Jerold R. Forsyth
Angels in America, Part Two: Perestroika
Villanova Theatre
Jerold R. Forsyth
Death of a Salesman
Arden Theatre Company
Wes Hacking
The Illusion
Cheltenham Center for the Arts

1996 Outstanding Lighting Design

Jeff Davis
Love! Valour! Compassion!
Philadelphia Theatre Company
Frances Aronson
I Am A Man
Philadelphia Theatre Company
John Stephen Hoey
Quartet
The Wilma Theater
Jeff Koger
Cabaret
Walnut Street Theatre
James F. Pyne, Jr.
Grimm Tales
People's Light

1995 Outstanding Lighting Design

Jerold R. Forsyth
Gunmetal Blues
The Wilma Theater
Michael Gilliam
Old Aunt Dinah's Sure Guide to Dreams and Lucky Numbers
Prince Music Theater
Donald Holder
All in the Timing
Philadelphia Theatre Company
Brian MacDevitt
Master Class
Philadelphia Theatre Company
James F. Pyne, Jr.
Sign of the Lizard
People's Light

2018 Outstanding Sound Design

Michael Kiley
The Gap
Azuka Theatre
Elizabeth Atkinson
The Swallowing Dark
Inis Nua Theatre Company
Jorge Cousineau
Fun Home
Arden Theatre Company
Curtis Craig
Skeleton Crew
People's Light
Larry D. Fowler Jr.
Blood Wedding
The Wilma Theater
Larry D. Fowler Jr.
Peter and the Starcatcher
Theatre Horizon
Anthony Martinez-Briggs
¡BIENVENIDOS BLANCOS! or WELCOME WHITE PEOPLE!
Team Sunshine Performance Corporation

2017 Clear Sound Award for Outstanding Sound Design

Christopher Colucci
When the Rain Stops Falling
The Wilma Theater
Lucas Fendlay
How We Got On
Azuka Theatre
Damien Figeuras
Antihero
Tribe of Fools
Rob Kaplowitz
Grounded
InterAct Theatre Company
Daniel Perelstein
Adapt!
The Wilma Theater
Toby Pettit
Lizzie
11th Hour Theatre Company
Chris Sannino
The Birds
Curio Theatre Company

2014 Clear Sound Award for Outstanding Sound Design

Daniel Perelstein
Don Juan Comes Home from Iraq
The Wilma Theater
Christopher Colucci
Down Past Passyunk
InterAct Theatre Company
Christopher Colucci
True West
Theatre Exile
Christopher Colucci and Daniel Perelstein
The 39 Steps
Theatre Horizon
Daniel Perelstein
Annapurna
Theatre Exile
Daniel Perelstein
Parade
Arden Theatre Company
Jorge Cousineau
Sideways Stories from Wayside School
Arden Theatre Company

2011 Clear Sound Award for Outstanding Sound Design and Original Music

Christopher Colucci
In the Next Room, or the vibrator play
The Wilma Theater
John Lionarons
Dublin by Lamplight
Inis Nua Theatre Company
Chas Marsh
Between Trains
Gas & Electric Arts
Andre Pluess
Around the World in 80 Days
Delaware Theatre Company
Ryan Rumery
Let Me Down Easy
Philadelphia Theatre Company
Mat Wright
Marat/Sade
EgoPo Classic Theater

2009 Clear Sound Award for Outstanding Sound Design

Jorge Cousineau
Scorched
The Wilma Theater
Christopher Colucci
The Hothouse
Lantern Theater Company
Jorge Cousineau
Something Intangible
Arden Theatre Company
Nick Kourtides
The Producers
Walnut Street Theatre
Jeff Lorenz
It's a Wonderful Life! A Live Radio Play
Prince Music Theater

2008 Clear Sound Award for Outstanding Sound Design

Christopher Colucci
Suburban Love Songs
1812 Productions
Jorge Cousineau
The Happiness Lecture
Philadelphia Theatre Company
Jorge Cousineau
Eurydice
The Wilma Theater
Fabian Obispo
Mary's Wedding
Delaware Theatre Company
James Sugg
Bug
Theatre Exile

2007 Clear Sound Award for Outstanding Sound Design

Jorge Cousineau
The Giver
People's Light
Troy Herion
The Life of Galileo
The Wilma Theater
Nick Kourtides
Chekhov Lizardbrain
Pig Iron Theatre Company
Bill Moriarty
The Pillowman
The Wilma Theater
Fitz Patton
Nerds://A Musical Software Satire
Philadelphia Theatre Company

2003 Outstanding Sound Design

James Sugg
Red
The Wilma Theater
Jamie Moffett
The Screwtape Letters
Lantern Theater Company
Bill Moriarty
Big Love
The Wilma Theater
Fabian Obispo
Macbeth
Philadelphia Shakespeare Theatre
Nick Rye
The Tempest
Lantern Theater Company

2001 Outstanding Sound Design

Jorge Cousineau
Anodyne
Pig Iron Theatre Company
Charles T. Brastow
The Music Lesson
People's Light
Kevin Francis
Rhinoceros
Theatre Exile
Fabian Obispo
Macbeth
People's Light
Adam Wernick
Perfect Pie
The Wilma Theater

1997 Outstanding Sound Design

Adam Wernick
Quills
The Wilma Theater
Elizabeth Fuller
The Chimes
The Independent Eye
Eileen Tague
Angels in America, Part One: Millennium Approaches
Villanova Theatre
Eileen Tague
The Illusion
Cheltenham Center for the Arts
Jon Weston
Another Midsummer Night
Prince Music Theater

1996 Outstanding Sound Design

Adam Wernick
From the Ashes
Mum Puppettheatre
Elizabeth Fuller
Dividing Lines
The Independent Eye
Scott Smith
Blood Money
Walnut Street Theatre
Eileen Tague
Rendezvous With Reality
The Wilma Theater
Darron L. West
I Am A Man
Philadelphia Theatre Company

1995 Outstanding Sound Design

Eileen Tague
Road
The Wilma Theater
Elizabeth Fuller
Marie Antoinette
The Independent Eye
John Gromada
Master Class
Philadelphia Theatre Company
Conny Lockwood
A Little Night Music
Arden Theatre Company
Darron L. West
Old Aunt Dinah's Sure Guide to Dreams and Lucky Numbers
Prince Music Theater

2018 Outstanding Original Music

Mel Hsu
Leaps of Faith and Other Mistakes
Almanac Dance Circus Theatre
Neil Bartram
Something Wicked This Way Comes
Delaware Theatre Company
Daniel Ison
The Art of Swimming
Tiny Dynamite
Csaba Ökrös
Blood Wedding
The Wilma Theater
Daniel Perelstein
A People
Orbiter 3
Daniel Perelstein
Snow White
Arden Theatre Company
JoJo Streater
Florence
Camden Repertory Theater

2017 Outstanding Original Music

Alex Bechtel and Anthony Lawton
The Light Princess
Arden Theatre Company
Alex Bechtel
Sleeping Beauty
People's Light
Christopher Colucci
When the Rain Stops Falling
The Wilma Theater
Michael Hahn and Liz Filios
An Iliad
Lantern Theater Company
Andrew Nelson
The Arsonists
Azuka Theatre
Marina Sadovska
Adapt!
The Wilma Theater
Daniel Perelstein
Stupid Fucking Bird
Arden Theatre Company

2015 Outstanding Original Music

ILL DOOTS
Hands Up: 6 Playwrights, 6 Testaments
Flashpoint Theatre Company
Alex Bechtel
To The Moon
1812 Productions
Christopher Colucci
The Whale
Theatre Exile
Michael Ogborn
Arthur and the Tale of the Red Dragon
People's Light
Michael Ogborn
Field Hockey Hot
11th Hour Theatre Company
Daniel Perelstein
The Dangerous House of Pretty Mbane
InterAct Theatre Company
Stew
Rapture, Blister, Burn
The Wilma Theater

2014 Outstanding Original Music

Christopher Colucci
The Rainmaker
People's Light
Stefán Örn Arnarson
True Story
Passage Theatre Company
Michael Hahn
The Exonerated
Delaware Theatre Company
Robert Kapowitz
A Child's Christmas in Wales
Lantern Theater Company
Daniel Perelstein
Annapurna
Theatre Exile
Daniel Perelstein
Don Juan Comes Home from Iraq
The Wilma Theater
Daniel Perelstein
The Most Spectacularly Lamentable Trial of Miz Martha Washington
Flashpoint Theatre Company

2012 Outstanding Original Music

Rosie Langabeer
Twelfth Night
Pig Iron Theatre Company
Christopher Colucci
Of Mice and Men
People's Light
Robert Kaplowitz
Body Awareness
The Wilma Theater
Robert Maggio
The Outgoing Tide
Philadelphia Theatre Company
Daniel Perelstein
Shipwrecked!
People's Light

2009 Outstanding Original Music

Michael Ogborn
Cinderella
People's Light
Amir ElSaffar
Scorched
The Wilma Theater
Michael Keck
Doubt: A Parable
People's Light
Daniel Kluger
The Persians
People's Light
Nick Rye
Hysteria
The Wilma Theater

2008 Outstanding Original Music

Toby Twining
Eurydice
The Wilma Theater
Michael Keck
I Have Before Me a Remarkable Document Given to Me by a Young Lady from Rwanda
People's Light
Robert Maggio
M. Butterfly
Philadelphia Theatre Company
Fabian Obispo
Mary's Wedding
Delaware Theatre Company
Michael Ogborn
Treasure Island
People's Light

2005 Outstanding Original Music

David Friedman
Chasing Nicolette
Prince Music Theater
Charles Gilbert
Gemini, the Musical
Prince Music Theater
Lee Ann Etzold, Mark Evans, Janice Rowland & Jim Ryan
Grease and Desist
Brat Productions & Tapestry Theatre
Adriano Shaplin & James Sugg
Hell Meets Henry Halfway
Pig Iron Theatre Company
Adam Wernick
Outrage
The Wilma Theater

2004 Outstanding Original Music

Cy Coleman
The Great Ostrovsky
Prince Music Theater
Michael Ogborn
Café Puttanesca
Arden Theatre Company
Polly Pen
Embarrassments
The Wilma Theater
Jim Ryan
Something Wonderful Right Away: Improv for the Holidays
1812 Productions
Andy Teirstein
The Snow Queen
Enchantment Theatre Company

2003 Outstanding Original Music

Frank London
Green Violin
Prince Music Theater
Aaron Cromie, Dawn Falato & Dave Jadico
The Madwoman of Chaillot
Mum Puppettheatre
James Sugg
James Joyce is Dead and so is Paris: The Lucia Joyce Cabaret
Pig Iron Theatre Company
Andy Teirstein
Beauty and the Beast
Enchantment Theatre Company
Nathan Wang
Red
The Wilma Theater

2000 Outstanding Original Music

Michael "Hawkeye" Herman
El Paso Blue
Venture Theatre
Peter Foley
The Hidden Sky
Prince Music Theater
Eric Jensen
The Snow Queen
Arden Theatre Company & Pig Iron Theatre Company
John Lionarons
The Adventures of Pinocchio
People's Light
Adam Wernick
The Invention of Love
The Wilma Theater

1997 Outstanding Original Music

Elizabeth Fuller
The Chimes
The Independent Eye
Paul Arslanian
Arabian Nights
People's Light
David Bishop
The Tempest
People's Light
Kevin Francis
Death of a Salesman
Arden Theatre Company
Adam Wernick
Arcadia
The Wilma Theater

1996 Outstanding Original Music

Adam Wernick
From the Ashes
Mum Puppettheatre
Olu Dara
I Am A Man
Philadelphia Theatre Company
Deborah Drattell
Broken Glass
Philadelphia Theatre Company
Toshi Makihara
Henry V
Arden Theatre Company
Adam Wernick
Quartet
The Wilma Theater

2018 Outstanding Choreography/Movement

Jared Grimes, Edgar Godineaux
Lights Out: Nat "King" Cole
People's Light
Constantine Baecher
Passing Strange
The Wilma Theater
Zachary Chiero
Fishtown: A Hipster Noir
Tribe of Fools
Niki Cousineau
Peter and the Starcatcher
Theatre Horizon
Dann Dunn
Bullets Over Broadway
The Resident Theatre Company
Makoto Hirano
¡BIENVENIDOS BLANCOS! or WELCOME WHITE PEOPLE!
Team Sunshine Performance Corporation
Csaba Horváth
Blood Wedding
The Wilma Theater
Annie Wilson, Nicole Burgio, Adam Kerbel, Nick Gillette, and Ben Grinberg
Leaps of Faith and Other Mistakes
Almanac Dance Circus Theatre

2014 Outstanding Choreography/Movement

Samantha Reading
Pride & Prejudice
People's Light
Joshua Bergasse
Nerds
Philadelphia Theatre Company
Stephen Casey
Little Shop of Horrors
Bristol Riverside Theatre
Michael Cosenza
Don Juan Comes Home from Iraq
The Wilma Theater
Niki Cousineau
Parade
Arden Theatre Company
K.O. DelMarcelle
Emma
Lantern Theater Company
Samuel Antonio Reyes
Altar Boyz
11th Hour Theatre Company

2003 Outstanding Choreography/Movement

David Dorfman
Green Violin
Prince Music Theater
Myra Bazell
Pal Joey
Prince Music Theater
Myra Bazell & Geoffrey Kerschner
Pacific Overtures
Arden Theatre Company
J. Alex Cordaro & Brian Sanders
Big Love
The Wilma Theater
Jamie H. J. Huan
Red
The Wilma Theater

2000 Outstanding Choreography/Movement

Richard Stafford
La Cage Aux Folles
Walnut Street Theatre
Patricia Birch
The Snow Queen
Prince Music Theater
George Faison
The Tin Pan Alley Rag
The Wilma Theater
Whit MacLaughlin
Stupor
New Paradise Laboratories
Jawole Willa Jo Zollar
St. Louis Woman
Prince Music Theater

2018 Outstanding Music Direction

Amanda Morton
Passing Strange
The Wilma Theater
John McDaniel
Lights Out: Nat "King" Cole
People's Light
Tom Murray
Something Wicked This Way Comes
Delaware Theatre Company
Ryan Touhey
Fun Home
Arden Theatre Company

2018 Temple University Award for Outstanding Ensemble in a Play

Morning's at Seven
People's Light
Blood Wedding
The Wilma Theater
The Brownings
Orbiter 3
Fishtown: A Hipster Noir
Tribe of Fools
The Gap
Azuka Theatre
Skeleton Crew
People's Light
Waiting for Godot
Quintessence Theatre Group

2017 Temple University Award for Outstanding Ensemble in a Play

When the Rain Stops Falling
The Wilma Theater
Anna
EgoPo Classic Theater
How To Use a Knife
InterAct Theatre Company
The Legend of Georgia McBride
Arden Theatre Company
The Miraculous Journey of Edward Tulane
People's Light
Peaceable Kingdom
Orbiter 3
The Seagull
EgoPo Classic Theater

2016 Outstanding Ensemble in a Play

The Radicalisation of Bradley Manning
Inis Nua Theatre Company
Antigone
The Wilma Theater
Exit Strategy
Philadelphia Theatre Company
The Explorers Club
Delaware Theatre Company
A Great War
Iron Age Theatre
The Invisible Hand
Theatre Exile
A Knee That Can Bend
Orbiter 3

2014 Outstanding Ensemble in a Play

A Child's Christmas in Wales
Lantern Theater Company
The Brothers Size
Simpatico Theatre Project
Circle Mirror Transformation
Theatre Horizon
Don Juan Comes Home from Iraq
The Wilma Theater
The Most Spectacularly Lamentable Trial of Miz Martha Washington
Flashpoint Theatre Company
Pride & Prejudice
People's Light
Sideways Stories from Wayside School
Arden Theatre Company

2012 Outstanding Ensemble in a Play

Body Awareness
The Wilma Theater
The Aliens
Theatre Exile
Angels in America, Part One: Millennium Approaches
The Wilma Theater
God of Carnage
Walnut Street Theatre
Shipwrecked!
People's Light

2011 Outstanding Ensemble in a Play

In the Next Room, or the vibrator play
The Wilma Theater
Around the World in 80 Days
Delaware Theatre Company
Art
Act II Playhouse
Dublin by Lamplight
Inis Nua Theatre Company
My Wonderful Day
The Wilma Theater

2010 Outstanding Ensemble in a Play

Becky Shaw
The Wilma Theater
A 24-Hour The Bald Soprano
Brat Productions
The Breath of Life
Lantern Theater Company
The History Boys
Arden Theatre Company
Welcome to Yuba City
Pig Iron Theatre Company

2009 Outstanding Ensemble in a Play

Scorched
The Wilma Theater
Anna Bella Eema
Gas & Electric Arts
It's a Wonderful Life! A Live Radio Play
Prince Music Theater
No Child…
Delaware Theatre Company
Something Intangible
Arden Theatre Company

2007 Philadelphia City Paper Award for Outstanding Ensemble in a Play

Glengarry Glen Ross
Theatre Exile
Spring Awakening
EgoPo Classic Theater
"Master Harold"…and the boys
Lantern Theater Company
Of Mice and Men
Walnut Street Theatre
The Pillowman
The Wilma Theater

2004 Outstanding Ensemble in a Play

The Comedy of Errors
Lantern Theater Company
Jesus Hopped the 'A' Train
The Wilma Theater
Rose Selavy Takes a Lover
New Paradise Laboratories
Travels with My Aunt
Lantern Theater Company
The Uneasy Chair
1812 Productions

2003 Outstanding Ensemble in a Play

In the Blood
People's Light
Like Crazy, Like Wow
1812 Productions
The Madwoman of Chaillot
Mum Puppettheatre
The Magic Fire
The Wilma Theater
Terra Nova
The Centre Theater

1997 Outstanding Ensemble in a Play or Musical

Angels in America, Part Two: Perestroika
Villanova Theatre
Avenue X
The Wilma Theater
Death of a Salesman
Arden Theatre Company
Servant of Two Masters
Venture Theatre & Temple Theaters
Voir Dire
People's Light

1995 Outstanding Ensemble in a Play or Musical

Distant Fires
People's Light
All in the Timing
Philadelphia Theatre Company
Black Nativity
New Freedom Theatre
Road
The Wilma Theater
Short Stuff C
People's Light

2018 Outstanding Ensemble in a Musical

Fun Home
Arden Theatre Company
Lights Out: Nat "King" Cole
People's Light
Passing Strange
The Wilma Theater
Something Wicked This Way Comes
Delaware Theatre Company

2005 Independence Foundation Award for Outstanding New Play or Musical

John Wolfson
The Lives of Bosie
Hedgerow Theatre Company
Adriano Shaplin
Hell Meets Henry Halfway
Pig Iron Theatre Company
Pamela Parker
A Higher Place in Heaven
People's Light
Bruce Graham
The Philly Fan
Theatre Exile
Dael Orlandersmith
Raw Boys
The Wilma Theater

2002 Outstanding New Play or Musical

Dael Orlandersmith
Yellowman
The Wilma Theater
Michael Ogborn
Baby Case
Arden Theatre Company
Lori McKelvey
Camila
Walnut Street Theatre
Pig Iron Theatre Company
Flop
Pig Iron Theatre Company
Seth Rozin
Missing Link
InterAct Theatre Company

1996 Advanta Award for Outstanding New Play or Musical

Ernest Joselovitz
Vilna's Got a Golem
Philadelphia Festival Theatre for New Plays
Michael Bamberger
Bart & Fay
Walnut Street Theatre
Will Stutts
Frank Lloyd Wright
Walnut Street Theatre
Michael Hollinger
Incorruptible
Arden Theatre Company
Murphy Guyer
Rendezvous With Reality
The Wilma Theater

2018 Brown Martin Philadelphia Award

Fun Home
Arden Theatre Company
Human Rites
InterAct Theatre Company
2.5 Minute Ride
Theatre Horizon
The Gap
Azuka Theatre
Passage
The Wilma Theater
Passing Strange
The Wilma Theater

2013 Virginia Brown Martin Philadelphia Award

Next to Normal
Arden Theatre Company
It's My Party: The Women and Comedy Project
1812 Productions
The Amish Project
Simpatico Theatre Project
Angels in America, Part Two: Perestroika
The Wilma Theater

2012 Virginia Brown Martin Philadelphia Award

Slip/Shot
Flashpoint Theatre Company
Branch
Society Hill Playhouse
Fallow
People's Light
Our Class
The Wilma Theater
The Tempermentals
Mauckingbird Theatre Company

2010 Virginia Brown Martin Philadelphia Award

Black Pearl Sings!
InterAct Theatre Company
Language Rooms
The Wilma Theater
Nathan the Wise
People's Light

2018 Victory Foundation Award for Outstanding Theatre Education Program

The Wilma Theater
Delaware Theatre Company
Lantern Theater Company
Theatre Exile
Theatre Horizon

2018 Outstanding Media Design

Freckled Sky, Front Pictures, and Shawn Sagady
Something Wicked This Way Comes
Delaware Theatre Company
Christopher Ash and Tal Yarden
Passing Strange
The Wilma Theater
Jeromy Hopgood
Skeleton Crew
People's Light
Braden Chapman
Hedwig and the Angry Inch
reTHEATER
Jorge Cousineau
The Gap
Azuka Theatre
Jorge Cousineau
Perfect Blue
Tiny Dynamite
Maria Shaplin
This Is On Record
Applied Mechanics

2018 Charlotte Cushman Award for Outstanding Leading Performance in a Play

Melanye Finister
Skeleton Crew
People's Light
Scott Greer
Every Brilliant Thing
Arden Theatre Company
Brandi Burgess
Mrs. Harrison
Azuka Theatre
Jaylene Clark Owens
The Revolutionists
Theatre Horizon
Johnnie Hobbs, Jr.
Waiting for Godot
Quintessence Theatre Group
Danielle Leneé
Mrs. Harrison
Azuka Theatre
Brian Marable
Skeleton Crew
People's Light
Patrese D. McClain
Skeleton Crew
People's Light
Forrest McClendon
Red Velvet
Lantern Theater Company
Charlotte Northeast
The Brownings
Orbiter 3
Campbell O'Hare
Blood Wedding
The Wilma Theater
Brett Ashley Robinson
The Wild Duck
Quintessence Theatre Group
Leah Walton
2.5 Minute Ride
Theatre Horizon
Frank X
Waiting for Godot
Quintessence Theatre Group

2018 Outstanding Leading Performance in a Musical

Dulé Hill
Lights Out: Nat "King" Cole
People's Light
Jamar Williams
Passing Strange
The Wilma Theater
Stephen Bogardus
Something Wicked This Way Comes
Delaware Theatre Company
Eileen Cella
Camelot
Act II Playhouse
Ben Dibble
Fun Home
Arden Theatre Company
Jennie Eisenhower
Bullets Over Broadway
The Resident Theatre Company
Leigha Kato
Quintessence Theatre Group
My Fair Lady
Mary Tuomanen
Fun Home
Arden Theatre Company

2018 Outstanding Supporting Performance in a Musical

Kim Carson
Fun Home
Arden Theatre Company
Daniel J. Watts
Lights Out: Nat "King" Cole
People's Light
Gisela Adisa
Lights Out: Nat "King" Cole
People's Light
Taysha Canales
Passing Strange
The Wilma Theater
Izzy Castaldi
Fun Home
Arden Theatre Company
Suli Holum
Cabaret
Arden Theatre Company
Christopher Patrick Mullen
Cabaret
Arden Theatre Company
Mary Elizabeth Scallen
Cabaret
Arden Theatre Company